نکات مهم وبینار مسیر راه ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ – اسفند 1402

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مفهوم دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است و اینکه بدانیم وقتی از دیجیتال مارکتینگ حرف می‌زنیم، دقیقا داریم از چه می‌گوییم از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعریف بازاریابی دیجیتال از زبان عادل طالبی

بازاریابی دیجیتال، انتخاب و استفاده هوشمندانه و خلاقانه از ابزارهای موجود در فضای دیجیتال برای رسیدن به اهداف بازاریابی است.

کسب‌و‌کار در فضای دیجیتال با بازاریابی دیجیتال تفاوت دارد.

موضوعات مختلف کسب‌وکار در فضای آنلاین عبارت‌اند از:

• تامین

• لجستیک

• فروش

بازاریابی دیجیتال در واقع بخش کوچکی از قسمت فروش کسب‌و‌کارها در فضای آنلاین است. همچنین بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing) زیرمجموعه‌ای از بازاریابی (Marketing) است.

رشد ابزارهای هوش مصنوعی

در طی 10 سال گذشته، تعداد ابزارهای دیجیتال مارکتینگ رشد بسیار زیادی داشته است، به طوری که در سال 2011 تنها 150 ابزار وجود داشت و در پایان سال 2023 حدود 11000 ابزار برای بازاریابی دیجیتال پدید آمدند. پیش‌بینی می‌شود این شاخص به دلیل توسعه یافتن هوش مصنوعی، هر سال چند برابر بیشتر از قبل رشد کند.

با این گستردگی ابزارها اگر‌ یک برنامه و ROAD MAP نداشته باشید در مسیر گم خواهید شد و با این گستردگی ابزارها دیگر نمی‌توانید بگویید یک دیجیتال مارکتر هستید بلکه می‌توانید با این ابزارها در یک حوزه آن متخصص باشید.

به عنوان یک دیجیتال مارکتر باید ROAD MAP را بشناسید و از آن اطلاع داشته باشید. به ابزارها و سنجه‌ها آگاهی داشته باشید و درنهایت بتوانید متخصص آن حوزه‌ای که لازم هست را بشناسید و استخدام کنید‌.

دیجیتال مارکتر کسی هست که حوزه‌های مختلف را می شناسد و می‌داند که این حوزه‌ها وجود دارند و با تعدادی از ابزارها آشنایی دارد و ابزار مناسب را می‌شناسد اما خودش نمی‌تواند به‌کار ببرد و به متخصص لازمه می‌سپرد.

نقشه راه (Road Map) عادل طالبی از دیجیتال مارکتینگ

این مسیر یادگیری بسته به خصوصیات و علایق افراد ممکن است مراحل آن جابه‌جا شود.

در دیجیتال مارکتینگ به گفته احمد روستا، بازارشناسی بازارسازی و بازارداری اهمیت دارد.

• بازارشناسی به معنای شناخت مشتریان و نیازهای آن‌ها

• بازارسازی به معنای خلق و بدست آوردن سهم بازار (جذب مشتری)

• بازارداری به معنای حفظ سهم بازار (حفظ مشتری)

باید توجه داشت که عدم فهم درست بازاریابی و تحلیل نادرست کسب‌وکار موجب استفاده از ابزارهای نادرست است.

وب‌سایت هم برای کسب‌و‌کارها و هم برای اشخاص لازم است، برای تعداد محدودی از کسب‌وکارها شاید لازم نباشد اما اگر داشته باشند بهتر است، زیرا ابزارها و بسترهای دیگر ممکن است یک‌دفعه از رونق بیوفتند، فیلتر شوند و ... اما وب‌سایت همیشه وجود دارد.

برای کار با ابزارها و شبکه‌های اجتماعی باید کتاب‌ محتوا و کتاب شبکه‌های اجتماعی را مطالعه کنید، خیلی از افراد فقط کار با شبکه‌های اجتماعی را بلد هستند و در مورد ابزار مطالعه می‌کنند اما در قسمت محتوا ضعیف هستند. شبکه‌های اجتماعی دائما در حال تغییر هستند پس نیاز است تا در مورد آن مطالعه داشته باشید‌.

پلتفرم و مارکت پلیس

از دید افراد در حوزه دیجیتال، پلتفرم‌ها (Platforms) و مارکت‌پلیس‌ها (Market Places) به عنوان یک انقلاب در جهان شناخته می‌شوند.

مهم‌ترین مزیت‌های پلتفرم‌ها و مارکت پلیس‌ها، وجود شفافیت، سرعت و مهم ترین آن حذف موانع جغرافیایی است.

تعریف فروش مکمل (Cross Selling): وقتی یک محصول را می‌فروشید و در کنار آن محصولات مرتبط دیگری را هم می‌فروشید، به آن Cross Selling می‌گویند.

تفاوت پلتفرم و مارکت‌پلیس

پلتفرم: بستری برای تبادل محتوا بین متعاملین است. مانند دیجی‌کالا، دیوار.

مارکت‌پلیس: هر پلتفرمی که امکان تبادل مالی را هم بدهد. مانند کافه‌بازار، اسنپ، دیجی‌کالا، ایسام و باسلام.

یکی از کارهای اصلی هر دیجیتال مارکتر شناخت پلتفرم‌ها و مارکت پلیس‌ها است.

یک دیجیتال‌مارکتر باید حتما آگاه به نحوۀ بازاریابی محتوایی و‌ تولید انواع محتوا باشد. (لزوما به معنای تخصص در زمینه تولید انواع محتوای متنی، ویدیویی و … نیست).

تعریف بازاریابی در موتورهای جستجو (SEM): هر آنچه که در موتورهای جستجو چه عمومی (مانند گوگل) و چه اختصاصی (مانند دیوار) انجام می‌دهیم، چه ارگانیک و چه پولی که در نتایج جستجو در رتبه‌های اول نمایش داده شویم.

تعریف سئو (SEO): زمانیکه به صورت ارگانیک و بدون هزینه در نتایج جستجو در رتبه‌های اول ظاهر شویم.

سئو (SEO) زیرمجموعه بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) است.

انواع موتورهای جستجو

عام مانند گوگل، بینگ و یاهو.

خاص مانند دیوار، وزارت صمت و کتابخانه ملی.

برای ورود به دنیای دیجیتال‌مارکتینگ باید فهم درستی از بازاریابی موتورهای جستجو و بهینه سازی موتورهای جستجو داشته باشید.

تبلیغات کلیکی: بسیار مهم در فضای دیجیتال است به خصوص برای ورود به بازار (GTM). بخشی از SEM در همین تبلیغات کلیکی قرار می‌گیرد.

بازاریابی اشتراکی: شامل همکاری در فروش (Affiliate Marketing) و بحث بازاریابی ارجاعی ( Referral Marketing) می‌شود. این نوع بازاریابی اهمیت بالایی دارند به خصوص در کسب‌وکارهایی با نیاز به تکرار خرید و بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth).

بازاریابی مستقیم (پیامک، ایمیل، فکس و Notification و …)

هر دیجیتال مارکتر باید به این موارد تسلط کافی داشته باشد. آشنایی و یادگیری بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی کلیکی، بازاریابی اشتراکی و بازاریابی مستقیم منجر به ایجاد رضایت مشتری در کسب‌وکارها می‌شوند.

آشنایی با ابزارهای eCRM و Marketing Automation هم برای هر بازاریاب دیجیتال مفید و الزامی است.

ابزارهای تحلیلی: از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، سرچ کنسول و … موجود هستند تا ابزارهای Social Listening و تحلیل شبکه‌های اجتماعی.

با کمک ابزارهای مختلف می‌توان تحلیل‌های گوناگونی روی اطلاعات و دیتاها انجام داد. از جمله:

Trend Hero برای تحلیل پیج اینستاگرام.

ابزارهای سئو سیگنال و سیمیلار وب برای تحلیل سئو سایت.

همچنین با پیشرفت تکنولوژی دیگر تماشای ویدئو به زبان اصلی دغدغه‌ی فارسی زبانان نخواهد بود و اکستنشن‌هایی برای زیرنویس و ترجمه‌ی ویدئوها وجود دارد که در وبینار معرفی شده‌اند.

در پایان وبینار یک کد تخفیف 40% برای خرید دوره‌ی mydmc ارائه می‌شود؛ تماشای این وبینار جذاب را از دست ندهید.

 

eBooks & PDFs