وبینار موضوعی ابزارهای سوشال لیسنینگ

لیسنینگ یعنی چه؟

تعریف ویکی پدیا: توجه کردن به یه صدا یا یه اکشنی. در این فرایند سعی می‌کنیم گوش کنیم، چی می‌گن و درباره چی صحبت می‌کنن.

تعریف listenfirstproject.org: توجه شخصی و یک نوع ارتباط پاسخ‌گویی که کمک می‌کنه آگاهی و فهمیدن به توجهی که ایجاد می‌شه.

تعریف thoughtco.com: به گوش دادن فرایند فعال دریافت و پاسخ به پیام‌های کلامی و غیرکلامی، لیسنینگ گفته می‌شود.

اگه در دیجیتال مارکتینگ، لیسنینگ (Listening) سرچ کنید، در اغلب موارد به سراغ سوشال لیسنینگ‌ها (Social Listening) می‌رن.

تعریف هووت سوئیت (Hootsuite) از سوشال لیسنینگ: تمرین یا ممارست، رصد کانال‌های سوشال مدیا برای اشاره‌هایی که به برندتون یا برند رقباتون همچنین، کیوردهاتون، میشه.

تعریف هاب اسپات از سوشال لیسنینگ: رصد شبکه‌های اجتماعی برندتون برای بازخورد مشتریان و صحبت‌هایی که درباره صنعت تون، برندتون، موضوعاتتون، رقباتون میشه و برای اینکه یک فهم بدست بیارید و فرصت‌ها رو شناسایی کنید.

در ادامه هاب اسپات به دو مدل سوشال لیسنینگ دیگه اشاره می‌کنه. ممکنه هر کدوم از این مدل‌ استراتژی‌ها، ابزارهای خودشونو داشته باشن.

1. امور مشتریان سوشال لیسنینگ: این بخش به‌درد ارائه خدمات بهتر به مشتریان می‌خوره.

2. بازاریابی سوشال لیسنینگ: از این بخش، می‌تونید برای زمانی که درباره فیدبک مشتریان نسبت به برندتون مطرح می‌شه برای بهبود محصولات‌تون استفاده کنید.

تفاوت سوشال لیسنینگ و سوشال مانیتورینگ

جدای از سوشال لیسنینگ، سوشال مانیتورینگ هم داریم که، تفاوت‌هایی دارند.

1. گستره سوشال مانیتورینگ نسبت به سوشال لیسنینگ کمتره. مثلا زمانی که روی یک کمپین متمرکز می‌شید از سوشال لیسنینگ باید استفاده کنید.

2. سوشال لیسنینگ به‌دنبال چرایی (Why) و سوشال مانیتورینگ چگونگی (What) می‌گرده.

3. سوشال لیسنینگ در استراتژی بلند مدت، در خدمت کسب‌وکاره

چرا سوشال لیسنینگ مهم است؟

سوشال لیسنینگ‌ها بهتون کمک می‌کنه بفهمید:

• مخاطبتون کیه؟

• چی می‌خواد؟

• کی و در چه شرایطی باهاتون تعامل پیدا می‌کنه؟

• کجاها معمولا فعاله؟

• چرا درباره‌تون صحبت می‌کنه؟

• چطور می‌تونید به مخاطباتون خدمات بهتری ارائه بدید؟

اهمیت سوشال لیسنینگ از نگاه هاب اسپات

• پس از پاسخ دادن، مشتریان خوشحال می‌شن

• می‌تونی رشد برندت رو ببینی

• شناسایی فرصت‌ها

• کمک به بهبود جذب مشتری

سوشال لیسنینگ فقط برای شبکه‌های اجتماعی نیست.

در ادامه می‌خواهیم درباره وب لیسنینگ و ابزارهای اون صحبت کنیم.

معرفی ابزارهای وب‌ لیسنینگ

گوگل الرت (Google Alert)

با این ابزار می‌تونید کیورد مدنظرتون رو تنظیم و زمانبندی کنید که اگه هر چی درباره کیورد پیدا کرد، بهت خبر بده. مراحلی که در ادامه گفته شده پیشنهادیست برای تنظیمات گوگل الرت:

1. درج کیورد و الزما در دابل کوتیشن ("")

2. انتخاب زمان

3. انتخاب منبع

4. انتخاب زبان ( برای زبان فارسی ترجیحا Any Language انتخاب کنید)

5. انتخاب محدود جغرافیایی (برای محدوده جغرافیایی Any Region)

6. انتخاب نوع نتیجه

اما مشکل گوگل الرت اینه که فقط صفحاتی که ایندکس شده رو نمایش می‌ده و ممکنه یه حرفی درباره‌تون در یه سایتی زده باشن و فعلا کراول و ایندکس نشه و شما هم دیرتر باخبر می‌شید.

دنبال Alternatives‌ها یا جایگزین‌های گوگل الرت بگردید.

مثلا نمونه ایرانی وب لیسنینگ؛ خبر فارسیه، که می‌تونید ازش استفاده کنید.

مزیت و برتری خبر فارسی نسبت به گوگل الرت، عدم نیاز به ایندکس شدن صفحات در گوگله.

سوشال لیسنینگ دو نوع داره

Active

از لحظه درج کیورد به بعد شروع به کراول کردن می‌کنه مثل زلکا و نیوزباکس

Passive

این نوع اطلاعات رو از قبل کراول کرده و می‌تونید هر زمان که کیوردی رو درج کردید براتون داده‌های ذخیره شده رو بیاره.

نمونه خارجی ابزار سوشال لیسنینگ

ترند هیرو (Trendhero): یک نوع Listener اکتیو برای اینستاگرامه.

ابزارهای Passive Social Listener

• دیتامی (Datami.ir)

• لایف وب

تمرین با موضوع استراتژی ورود به بازار

تمرین 1: استراتژی ورود به بازار یا Go to Market Strategy برای پلتفرم آموزشی همگام.

جمله بالا دو معنی داره:

1. می خوام وارد بازار بشم، گام‌های حرکتی ورود به بازارم چی باشه؟

2. برم تو مارکت موجودی که الان کاربر داره سرچ می‌کنه. یعنی چگونه می‌تونم در سریع‌ترین زمان ممکن، به سرعت و به بیشترین حجم بازار دسترسی پیدا کنم.

وقتی استراتژی ورود به بازار می‌نویسید باید از هر دو جنبه نگاه کنید. اولی بیشتر حالت بیزینسی داره و دومی بیشتر اجراییه.

تعریف اول از استراتژی ورود به بازار

رسالت پلتفرم آموزشی همگام، فراهم کردن بستری مناسب متفاوت و جذاب برای کسانیه که علاقمند به یادگیری زبان انگلیسی، طراحی گرافیک و بازاریابی دیجیتال هستن. در واقع ایدۀ اولیه‌ این کسب‌وکار از اونجایی اومده که به نظر با تلفیق کردن این 3 مهارت می‌شه به شکلی قدرتمند در بازارهای این 3 رشته فعالیت کرد.

یادگیری زبان انگلیسی از ملزومات دنیای امروزیه و چه بهتر که این توانایی به علاقمندان به طراحی گرافیک و بازاریابی دیجیتال هم کمک کنه تا از منابع زبان اصلی استفاده کنن، از وب‌سایت‌ها و افراد خارجی ایده، بگیرن با اصطلاحات و کلمات تخصصی آشنا بشن و شانسشون رو برای بدست آوردن موقعیت‌های شغلی در خارج از ایران نیز امتحان کنن. این مسئله رو برای طراحان گرافیک و بازاریابان دیجیتال هم اینطوری می‌تونیم بیان کنیم که، طراح گرافیکی که با بازاریابی دیجیتال آشنایی نداشته باشه هنرش اون طوری که باید و شاید دیده نمی‌شه و بازاریاب دیجیتالی که با طراحی گرافیک آشنایی نداشته باشه ملزم به پرداخت هزینه‌های مضاعف برای پیش بردن اهداف گرافیکی هستش.

وب‌سایت

اصلی‌ترین جایی که می‌شه روی ایدۀ این پلتفرم آموزشی مانور داد وب‌سایته. با توجه به اینکه بعد از دوران همه‌گیری کرونا آگاهی مردم نسبت به فضای اینترنت به نسبت قبل افزایش پیدا کرده و راحت‌تر می‌تونن با پلتفرم‌های مجازی ارتباط برقرار کنن، تمرکز اصلی در این کسب‌وکار بر روی وب‌سایتیه که بتونه امکانات بی‌نظیری رو برای کاربرانش فراهم کنه. طوری که بشه از طریق اون تقریبا همۀ مزایای آموزش حضوری رو با هزینه‌ی بسیار کمتری پوشش داد و امکان تعامل راحت‌تر رو فراهم کرد. البته که کار کردن بر روی زیرساخت‌های وب‌سایت، محتوای اون و امور مربوط به سئو از الزاماته.

شبکه‌های اجتماعی

با توجه به مشکلاتی که اخیرا برای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های محبوب مثل اینستاگرام و واتساپ تو ایران پیش اومده و دسترسی خیلی از کاربران به این رسانه‌ها محدودتر از قبل شده، بنابراین لازمه که استراتژی درستی برای ورود به بازار برای پلتفرم آموزشی همگام تدوین بشه. شاید دیگه مثل قبل نشه از تموم قابلیت‌های این رسانه‌ها استفاده کرد، چون سرعت پایین اینترنت در شرایط فعلی هم جواب‌گوی همه‌ی این قابلیت‌ها نیست. پس با توجه به توضیحات بالا شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌هایی که می‌شه در حال حاضر با اونا وارد بازار شد و در اونا Lead Generation کرد رو در ادامه توضیح میدم.

تلگرام

با توجه به اینکه دسترسی به تلگرام به مدت 4 ساله تو ایران محدود شده اما مردم هرگز نتونستن از این رسانه‌ی محبوب دل بکنن. همیشه راهی برای دسترسی به اون پیدا کردن و همین الان هم محبوب‌ترین پیام‌رسان بین ایرانی هاست. دارای قابلیت‌های فوق‎‌العاده‌ای برای بازاریابان دیجیتال مثل ساخت کانال و گروهه و راه‌هایی مانند استفاده از پراکسی رو برای دور زدن فیلترینگ در دسترس کاربرانش گذاشته. بنابراین می‌تونه اولین گزینه برای ورود به بازار برای پلتفرم آموزشی همگام باشه.

اینستاگرام

حضور در اینستاگرام به شرط تولید محتوای جذاب و پیاده کردن ایده‌های متفاوت برای جذب مخاطب می‌تونه بخشی از استراتژی ورود به بازار برای پلتفرم آموزشی همگام باشه.

آپارات

استفاده از آپارات در شرایط فعلی گزینه‌ی بسیار جذابیه می‌شه. ویدیوهای تبلیغاتی و معرفی رو می‌شه گذاشت و با محتوای ویدئویی مخاطب رو قانع کرد تا حداقل یه بار هم که شده از پلتفرم آموزشی همگام دیدن کنه.

لینکدین

با توجه به اینکه در حال حاضر لینکدین با محدودیت دسترسی مواجه نیست پس با استفاده از این شبکه اجتماعی می‌شه کانکشن‌هایی رو با اساتید، بزرگان، علاقمندان و مهارت آموزانی ایجاد کرد که در 3 حیطۀ زبان انگلیسی طراحی گرافیک و بازاریابی دیجیتال یا مشغول به فعالیت هستن یا می‌خوان مهارت‌هاشون رو ارتقا بدن.

اپلیکیشن‌های شنیدن پادکست مثل اپل پادکست، گوگل پادکست، کست باکس، شنوتو و ناملیک.

تولید محتوای شنیداری برای پلتفرم‌های آموزشی می‌تونه بسیار کمک‌کننده باشه. با استفاده از این ابزارها می‌شه برای مخاطبانی وارد بازار شد که وقت کمتری دارن توی شبکه‌های اجتماعی بچرخن. دنبال یادگیری هستن و سعی می‌کنن از تایم‌های کوتاه‌شون هم برای افزایش آگاهی استفاده کنن. با استفاده از تولید پادکست‌های آموزشی در هر 3 حیطه‌ی ارائه شده در پلتفرم آموزشی همگام می‌شه بخشی از کاربران علاقمند به این حوزه‌ها رو تبدیل به لید کرد.

پینترست

شاید بد نباشه به قابلیت مبتنی بر تصویر بودن پینترست هم برای ورود به بازار نگاهی داشته باشیم. با استفاده از این شبکۀ اجتماعی می‌شه تصاویر جذاب گرافیکی اینفوگرافی‌ها، موشن گرافی‌ها و پوسترهایی رو به اشتراک گذاشت که برای هر 3 حیطه‌ی زبان انگلیسی، طراحی گرافیک و بازاریابی دیجیتال Lead Generation رو انجام بده.

توییتر

استفاده از شبکه اجتماعی توییتر در شرایط فعلی کشور با توجه به اینکه جو حاکم بر این شبکه‌ی اجتماعی سیاسیه، کارایی چندانی نداره. همچنین از قابلیت‌های یوتوب هم به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت نمی‌شه به درستی استفاده کرد.

دیگر ابزارهای فضای دیجیتال برای تدوین استراتژی ورود به بازار

در کنار شبکه‌های اجتماعی استفاده از دیگر ابزارهای موجود تو فضای دیجیتال هم برای ورود به بازار لازم و ضروریه. بعضی از این ابزارها می‌تونه برای کسب‌وکار ما هم که یک پلتفرم آموزشیه، مفید باشه که در ادامه به اونا می‌پردازم.

ایمیل مارکتینگ و اس ام اس مارکتینگ

جمع‌آوری آدرس ایمیل و شماره تلفن جامعۀ هدف برای پلتفرم آموزشی همگام یکی از موارد ضروریه که هم می‌تونه منجر به Lead Generation بشه و هم کمک کنه تا استراتژی ورود به بازار مناسبی تدوین بشه.

تبلیغات بنری

استفاده از این ابزار مفید تبلیغاتی در فضای دیجیتال یکی از راهکارهای هوشمندانه برای ورود به بازاره.

وبلاگ‌ها و انجمن ها

با کمک تولید محتوا در وبلاگ‌ها و انجمن‌ها می‌شه بخشی از استراتژی ورود به بازار رو طراحی کرد. چون هم برای ارتقای سئوی وب‌سایت و هم در جذب مخاطب، موثره.

ابزارهای دیگری هم هستن که در ادامه فقط آنها را عنوان می‌کنم.

گروه‌های تلگرامی، ویرگول، یوتیوب، ابزارهای تبلیغات کلاسیک و سنتی، گوگل‌ادز، فیس‌بوک، سوپر اپلیکیشن‌ها و تبلیغات درون برنامه‌ای، مارکت‌پلیس‌ها (مثل ایسمینار، ایوند)، فرادرس، مکتب‌خونه، اسپانسرشیپ سمینارها و وبینارها.

تمرین 2 با موضوع تولید Lead

تولید لید در زمینه آموزش و یک پلتفرم آموزشی

در کسب‌وکاری که من قصد راه‌اندازی آن را دارم (تدریس خصوصی و عمومی زبان انگلیسی و طراحی گرافیک به شکل مجازی) چندین دسته از افراد جز جامعه هدف من هستند که در زیر به آن‌ها می‌پردازم.

گروه‌های جامعه هدف

• افرادی که علاقمند به حوزۀ طراحی گرافیک هستن و دانش زبان انگلیسی عمومی آن‌ها هم در سطح مناسبی نیست.

• افرادی که می‌خوان صرفا به حوزه‌ی گرافیک وارد بشن و رشته‌های مختلف اون رو آموزش ببینن و یاد بگیرن.

• افرادی که با هدف خاصی (آزمون محور مانند کنکور، مکالمه، ترمیک، زبان عمومی و آیلتس) علاقمند به یادگیری زبان انگلیسی هستن.

درباره سگمنت‌بندی باید دقت داشته باشی که همه دسته‌ها رو نمی‌تونی پوشش بدی مثل کنکور، مکالمه، آیلتس و ... باید تعداد سگمنت‌هاتو محدودتر کنی.

روش‌های جذب Lead

عضویت در سایت‌های آموزش مجازی زبان انگلیسی مانند اتیچر؛ با توجه به اینکه پلتفرم‌های خوبی در زمینه‌ی آموزش آنلاین زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها وجود داره و منم عضوشون هستم و اونجاها هم کلاس گرفتم و زبان آموزان زیادی رو داشتم. می‌تونم از این فرصت استفاده کنم و با تبلیغ کسب‌وکار و وب‌سایت، خودم این افراد رو ترغیب کنم تا سری به وب‌سایتم بزنن و در نهایت تبدیل به لید بشن. مسلما بسیاری از اونا که تجربیات خوبی از کلاس‌های من داشتن طبق گفتۀ خودشون ترجیح میدن که کلاسهاشون رو بر بستر پلتفرم و وبسایت خودم بگذرونن.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا سوشال مدیا مارکتینگ

من به مدت زیادی در انواع شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشتم و با استفاده از این بستر، قبلا چندین بار موفق شدم که زبان آموزانی را برای کلاس‌های خودم جذب کنم. اینستاگرام و تلگرام برای من در این زمینه خیلی مفید بودن. اما فکر می‌کنم الان برای کسب‌وکاری که می‌خوام راه بندازم لینکدین توییتر یوتوب و آپارات هم میتونن خیلی کمک کننده باشن. مدت زیادی تو همه‌ی این شبکه‌های اجتماعی بودم و دایره‌ی بزرگی از دوستان و آشنایان رو دور خودم دارم. بنابراین فکر می‌کنم با یه توضیح درباره ایده‌ی جدیدم در زمینه آموزش و پروموت کردنش در شبکه‌های اجتماعی می‌تونم تولید لید خوبی داشته باشم.

استفاده از اس ام اس و ایمیل مارکتینگ برای لید نرچرینگ اما نه برای جذب لید

اخیرا سعی کردم از هر زبان آموزی که باهاش کلاس داشتم یا بهش مشاوره و راهنمایی دادم یک یا چند راه ارتباطی از جمله شماره تلفن‌، ID تلگرام، یوزرنیم اینستاگرام و ایمیل داشته باشم. خوشبختانه آرشیوی از این موارد هنوز در اختیار من هست که می‌تونم ازش برای اس‌ام‌اس و ایمیل مارکتینگ استفاده کنم. مسلما با انجام دادن درست این نوع از مارکتینگ و مطلع کردن این افراد از کسب‌وکار من و همچنین ترغیب کردن اونا به خوندن درباره ایدۀ من، تعداد بازدید وب‌سایتم می‌تونه بالاتر بره و تولید لید انجام بشه.

استفاده از قابلیت سئو؛ با توجه به رقبای قوی در این حوزه، برات هزینه‌بر میشه.

با استفاده از تولید محتوای درست و مرتبط با موضوع ایده و کسب‌وکار من و نوشتن مقاله‌های مفیدی که در صورت بازدید افراد از وب‌سایت اونا رو در وب‌سایت، نگه داره. بررسی کلمات کلیدی مانند آموزش آنلاین، آموزش مجازی، آموزش زبان، آموزش گرافیک، آکادمی، مدرسه آنلاین و ... که میزان جستجوی بالایی دارن و تمرکز بر روی سئو می‌شه. امیدوار بود که تولید لید مناسبی را از طریق سرچ افراد در گوگل داشته باشه.

استفاده از بازاریابی دهان به دهان

من 10 سال در زمینه‌ی آموزش زبان انگلیسی و 2 سال در زمینه‌ی رشته‌های مختلف طراحی گرافیک سابقه‌ی تدریس دارم و خوشبختانه دایره‌ای هر چند کوچک از افراد من رو می‌شناسن، با توجه به اینکه در طول این سال‌ها خیلی کم بودن افرادی که از کیفیت و شیوه‌ی تدریس من ناراضی باشن، بنابراین اگه همین افراد حاضر در دایره با استفاده از روش‌های ذکر شده هدف اصلی تولید لید قرار بگیرن، دور از ذهن نیست که به شکل دهان به دهان کسب‌وکار من به بقیه‌ی افراد هم معرفی بشه و اونا هم نسل دوم تولید لید من در این زمینه باشن.

روش‌های لیدجنریشن دیگری هم هست که در ادامه اشاره می‌کنم:

• معرفی بیزینس در دیوار

• وبینارهای رایگان و ارزان در ایسمینار و از طریق اون می‌شه دوره‌ها رو معرفی کرد

• تبلیغ در سایت‌های مهاجرت و سایت‌های خبری

• وبینارهایی که با افلیت و همکاری انجام می‌شه

• اسپانسرشیپ رویداد

• پارالل اسکوپ

• آماده کردن یک فایل آموزش اصطلاحات انگلیسی در حوزه گرافیک و دریافت اطلاعات

پیوندها و منابع آموزشی