اهمیت یادگیری Event Tracking

به مهم‌ترین بخش آموزشمان یعنی، Event Tracking رسیدیم. لطفاً با دقت کامل به مواردی که در این ویدیو گفته می‌شود، گوش کنید زیرا در 90درصد مواقع در گوگل آنالیتیکس نسخۀ چهار با ایونت‌ها درگیر خواهید بود.

مهم است که بدانید چگونه محاسبه می‌شوند و چه فرق‌هایی با یکدیگر دارند. کوچک‌ترین اشتباه در این قسمت می‌تواند گران تمام شود. به‌عنوان مثال ممکن است شما طبق عادتی که در گوگل آنالیتیکس 3 داشتید، در نسخه چهار، یک Event Name تعریف کنید که منجر به برهم خوردن تمام داده‌های گوگل آنالیتیکس ‌شود. در این صورت شما مجبور می‌شوید یک Property جدید بالا بیاورید. پس باید با حساسیت خیلی زیاد با موضوع ایونت ترکینگ برخورد کنید و خیلی خوب آن را یاد بگیرید.

در این بخش من صفر تا صد را برایتان توضیح می‌دهم، سپس دو تا از Custom Eventهای معروف GA4 را به‌صورت عملی و مرحله به مرحله با هم انجام می‌دهیم. همان‌طور که قبلا گفتم ما در مورد چیستی‌ها صحبت نمی‌کنیم، مثلا اگر می‌خواهید بدانید ایونت چیست؟ می‌توانید سرچ کنید و حتی از زمانی که من به این سوال پاسخ دهم هم بیشتر یاد بگیرید. من می‌خواهم هر چیزی که بلد هستم را بصورت عملی و تجربی به شما آموزش دهم.

تفاوت Event ست کردن در نسخه سه و چهار گوگل آنالیتیکس

در نسخۀ سوم گوگل آنالیتیکس اگر لازم بود تعاملی در سایت، مثل کلیک روی یک دکمه را Track کنیم باید در Google Tag Manager، روی آن دکمه یک ایونت ست می‌کردیم و هیچ مشکلی هم نداشتیم. زمانی مشکل ایجاد می‌شد که مثلا کارفرما از ما تعداد کلیک روی دکمۀ سرچ در تمام صفحات را می‌خواست. در این حالت ما مجبور بودیم تعداد زیادی Event ست کنیم که خوشبختانه این مشکل در GA4 مرتفع شده است. GA4 به‌صورت خودکار یک سری از ایونت‌ها را فایر می‌کند و بخشی از کار ما را انجام می‌دهد.

در GA4 یک بخش ایونت وجود دارد که به شما این امکان را ‌می‌دهد که ایونت‌هایتان را در خود GA4 بسازید و دیگر نیازی به استفاده از تگ منجیر نداشته باشید. پیشتر شما مجبور بودید که از گوگل تگ منیجر برای ساختن ایونت‌ها استفاده کنید اما الان علاوه بر تگ منیجر می‌توانید از GA4 برای ساخت ایونت استفاده کنید . در نظر داشته باشید که ساخت ایونت در GA4 بسیار حساس است و ممکن است باعث نابود شدن Property شما شود بنابراین با مراقبت و حساسیت با آن برخود کنید.

انواع ایونت‌ها در GA4

چون GA4 به‌صورت خودکار یک سری ایونت Fire و دریافت می‌کند، باید حواسمان به دسته‌بندی‌های ایونت‌ها باشد. به‌طور کلی چهار نوع ایونت در GA4 داریم.

Automatically collected events

ایونت‌هایی است که به صورت خودکار توسط GA4 جمع‌آوری می‌شود و نیازی نیست که شما آن را به صورت Custom داخل Tag Manager تعریف کنید. یک سری از این ایونت‌ها مخصوص app و یک سری از آن‌ها مخصوص وب هستند.

قبلا به شما گفتم که در گوگل آنالیتیکس سه، Page View یک متریک است ولی در GA4 Page View یک ایونت است.

Enhanced measurement events

ایونت‎‌هایی هستند که شما می‌توانید آن‌ها را Enable یا Disable کنید. تفاوت این دسته از ایونت‌ها با دسته قبل در این است که شما می‌توانید این ایونت‌ها را به صورت اختیاری داشته باشید ولی در جمع‌آوری ایونت‌های دسته قبل هیچ اختیاری ندارید.

Recommended events

ایونت‌هایی است که خود گوگل آنالیتیکس در کتگوری‌های مختلف برای عموم و حتی بصورت خاص برای کسانی که بازی آنلاین یا فروشگاه آنلاین دارند، معرفی می‌کند. گوگل آنالیتیکس به ما پیشنهاد می‌دهد اگر ایونتی لازم داشتیم که در Automatically collected و Enhanced measurement نبود و لازم بود یک ایونت بسازیم از اسم‌های پیشنهادی گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم.

گوگل به دو دلیل این پیشنهاد را به ما می‌دهد:

1- GA4 دائما در حال تغییر است و ممکن است در آینده ایونتی با نامی مشابه نامی که ما برای ایونت خودمان انتخاب کردیم به Automatically collected ایونت‌ اضافه کند و به این ترتیب Property ما که همنام ایونت گوگل است کاملا بی‌استفاده خواهد شد.

2- وقتی از اسم‌های پیشنهادی گوگل استفاده می‌کنیم، هوش مصنوعی گوگل می‌تواند از آن در پیشنهادها و Insightها استفاده کند.

Custom events

ایونت‌های شخصی‌سازی شده است که خودتان مایل به ایجاد کردن آن هستید.

فرآیند و مراحل ایجاد ایونت

طبق توضیحاتی که در رابطه با انواع ایونت‌ها دادم، اگر خواستیم یک ایونت ایجاد کنیم باید مراحل زیر را طی کنیم.

1- اول دسته Automatically collected events را چک می‌کنیم اگر ایونت مورد نظر ما توسط گوگل آنالیتیکس به صورت خودکار جمع می‌شد، از همان استفاده می‌کنیم.

2- اگر ایونت در دسته‌بندی Automatically collected events قرار نداشت، باید بررسی کنیم که آیا در دسته‌بندی Enhanced measurement events قرار دارد یا خیر. اگر وجود داشت که از همان استفاده می‌کنیم.

3- اگر ایونت مورد نظرمان در هیچ یک از دو دستۀ قبلی وجود نداشت دستۀ سوم را چک می‌کنیم. اگر ایونت در دسته Recommended events بود، آن را مطابق پیشنهاد GA4 می‌سازیم.

4- اگر ایونت در Recommended events نیز نبود، یک Custom events می‌سازیم.

راه میان‌بر برای ساختن ایونت

سایت Analyticsmania یک اکسل درست کرده است و من مواردی را به آن اضافه کردم. این سایت تمام ایونت‌های سمت وب و تمام پارامترهای مرتبط به آن را در اکسل قرار داده است. بنابراین کافی است که ایونت مورد نظرمان را در این اکسل چک کنیم و دیگر نیازی نیست که تمام دسته‌بندی‌های ایونت‌های GA4 را چک کنیم.

در ادامه با هم بصورت عملی یک Custom events برای ترک کردن کلیک می‌سازیم. نکات بسیاری در حین ایجاد ایونت گفته شده است که می‌توانید در ویدیو مشاهد فرمایید.

محدودیت‌هایی که در ساختن ایونت با آن روبه‌رو هستیم.

1- برای هر ایونت نهایتا می‌توانیم 25 پارامتر اضافه کنیم.

2- Parameter value حداکثر صد کاراکتر می‌تواند باشد.

3- برای هر property 25 یوزر می‌توان اضافه کرد.

4- نهایتا می‌توان 30 ایونت را به کانورژن تبدیل کرد.

5- اسم ایونت‌های custom باید حداکثر 40 کارکتری باشد.

6- در سطح ایونت، 50 Custom definition و در سطح user 25 Custom definition می‌توان اضافه کرد. نام این Custom definitionها باید حداکثر 24 کارکتر داشته باشد.

 

پیوندها و منابع آموزشی

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


سلام و خداقوت
سوالی که مطرح میشه اینکه ما چطوری میتونیم یک کمپین run کنیم درGA4 چون به کل عوض شده و گزارشاتمون رو ببریم داخل report و بعد اینکه تموم شد کمپین چطوری حذفش کنیم؟

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
17034

اگر بخوایم فقط یکسری کلیک های مد نظرمون رو بشماریم مثلا کلیک های خرید( لپ تاپ Asus مدل tuf -f15 ) اونموقع چطوری باید event set کنیم ؟

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
17035