آشنایی با Explore در GA4

در بخش قبلی در رابطه با Reports صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهم دربارۀ Explore صحبت کنم. هدف من این است که در انتهای این دورۀ آموزشی به این نتیجه برسید که ریپورت‌های دیفالت GA4 به درد نمی‌خورند. شما می‌توانید از بخش Explore استفاده کنید و نمودارهای بهتری بسازید.

از شما می‌خواهم که با دقت به این بخش توجه کنید و همین الان گوگل آنالیتیکس خودتان را باز کنید. همان‌طور که قبلا گفتم نیاز نیست که حتما یک وب‌‌سایت داشته باشید، فقط کافی است که از Demo استفاده کنید.

چند روش برای ساخت نمودار

ما برای ساخت نمودار می‌توانیم از چند روش visualسازی استفاده کنیم.

• BLANK

اولین blank است و به ما این امکان را می‌دهد که خودمان طراحی انجام بدهیم و هر چیزی که می‌خواهیم را اضافه کنیم.

• Free form

دومی Free form است که در 90% موارد از آن استفاده می‌کنیم و به صورت جدول است.

• Funnel exploration

Funnel exploration به‌شدت عالی است، من همیشه دوست داشتم در دیتا استودیو یک Funnel exploration خوب درست کنم، ولی این امکان وجود نداشت، اما الان به‌راحتی می‌توانم در GA4 فانل‌های خوبی بسازم. مثلا Stepبندی می‌کنیم، استپ اول کسانی هستند که وارد سایت شدند، استپ دوم کسانی هستند که وارد صفحۀ یک محصول خاص شدند، استپ سوم کسانی هستند که محصول را داخل سبد خرید گذاشتند، استپ چهارم کسانی هستند که وارد درگاه پرداخت شدند. استپ نهایی کسانی هستند که در درگاه پرداخت پول پرداخت کردند و به سایت برگشتند. با نگاه به این فانل می‌توانیم متوجه بشویم که مشکل کارمان چیست، چرا محصولمان به فروش نمی‌رود و کاربران چه مدت زمانی را در هر یک از استپ‌ها می‌گذرانند.

• Path exploration

Path exploration، برای طراحی سفر مشتری (User journey) به کار می‌آید. به کمک Path exploration متوجه می‌شیم که کاربران چگونه وارد صفحات مختلف می‌شوند.

• Segment overlap

Segment overlap زمانی استفاده می‌شود که مثلا می‎‌خواهیم بدانیم که وب‌سایت ما روی موبایل یا دسکتاپ بیشتر استفاده می‌شود.

• Cohort exploration

Cohort exploration به درد اکشن‌هایی می‌خورد که در طول یک بازه زمانی ثابت می‌خواهیم با یکدیگر مقایسه کنیم.

• User Life time

User Life time برای آنالیز مدت زمانی که user در وب سایت ما است، استفاده می‌شود. برای نگهداشت مشتری User Retention نیز بسیار به‌کار می‌آید.

نحوه استفاده از Free form

تمامی موارد را معرفی کردیم ولی از آنجایی که در اکثر موارد Free form به کار ما می‌آید، خوب است که بیشتر آن را توضیح بدهیم تا بهتر یاد بگیریم. موارد دیگر آن‌چنان پیچیده نیستند و شما می‌توانید به راحتی روش استفاده از آن‌ها را فرا گیرید.

در Free form سه تا صفحه داریم. ستون یا صفحه Variables شبیه نوار ابزار فتوشاپ است. این ستون شبیه یک صندوقچه از تمام مواردی است که در آنالیتیکس وجود دارد و هر گونه Metric ،Dimension و سگمنتی که لازم دارید را می‌توانید در آن پیدا کنید.

به‌عنوان مثال اگر من بخواهم مجموعه یوزرهای یک صفحۀ خاص را ببینم. اول چک می‌کنم که آیا موردی که نیاز دارم در دیفالت وجود دارد. اگر وجود نداشت در قسمت Dimension پلاس را می‌زنم و توی Search Dimension عبارت Page Location را می‌نویسم و Import را می‌زنم که به صندوقچه اضافه شود.

Page Location مشابه pages در GA3 است. تنها تفاوت آن این است که در Page Location ما Full URL را می‌بینیم ولی Pages فقط Path را نشان می‌دهد. حالا که Page Location به قسمت دایمنشن اضافه شد کافی است آن را بکشیم و داخل ردیف یا ستون قرار دهیم.

نموداری که به ما نشان داده می‌شود برای سگمنت All User است. ما می‌توانیم اطلاعات را محدود به یک سگمنت خاص کنیم، برای مثال می‌توانیم سگمنت Direct Traffic را بکشیم و در قسمت Tab Setting قراردهیم.

به همین روش می‌توان ستون‌ها را نیز تغییر داد مثلا می‌توان از قسمت دایمنشن device category را اضافه کرد. با دیدن ویدئو توضیح قسمت‌های مختلف Free form برایتان ملموس‌تر خواهد بود.

Value چیست؟

Value متریکی است که می‌خواهیم دایمنشنمان را با آن اندازه‌گیری کنیم. برای مثال Page Location دایمنشن‌های متفاوتی دارد از جمله تعداد Active User که وارد Page شدن، Total user ،Session و حتی تعداد ایونت‌هایی که در صفحه اتفاق افتاده است را می‌توانیم به‌عنوان دایمنشن استفاده کنیم.

فیلتر کردن اطلاعات

ما می‌توانیم اطلاعاتی که به ما نمایش می‌دهد را فیلتر کنیم. مثلا اگر کارفرما از ما بخواهد تعداد افرادی که از شهرهای مختلف وارد یک صفحه خاص می‌شوند را نشان دهیم می‌توانیم در قسمت فیلتر کاندیشن بگذاریم و فقط اطلاعات مربوط به آن صفحه خاص را نمایش دهیم.

در آخر می‌خواهم چند تا نکته اضافه کنم.

1- شما می‌توانید چندین نمودار را یک‌جا داشته باشید فقط کافی است، روی (+) کلیک کنید و یک Tab جدید ایجاد کنید.

2- قسمت اکسپلور Auto save دارد و اگر شما از آن بیرون بروید، خود به خود نمودارهایی که ساختید Save می‌شود.

3- شما می‌توانید نمودار خودتان را با دیگران Share کنید، در این‌صورت آن‌ها می‌توانند نمودارتان را ببینند اما امکان Edit آن را ندارند.