مروری بر صفحه اول گزارش‌ گوگل آنالیتیکس (GA4)

اولین صفحه‌ای که شما در هنگام ورود به گوگل آنالیتیکس با آن رو‌به‌رو خواهید شد، صفحۀ Home است. صفحۀ Home گلچینی از مهم‌ترین گزارش‌ها را به شما نمایش می‌دهد. تنظیمات این صفحه را به‌دلخواه خودتان می‌توانید ویرایش کنید. مواردی دیگر چون میان‌بُر به صفحاتی که به تازگی مشاهده کردید و حتی Suggested for you مخصوص به هر فرد در نظر گرفته است.

بخش بعدی که در صفحۀ Home وجود دارد بخش Insights and Recommendations است که برخلاف گوگل آنالیتیکس 3 و با استفاده از هوش‌مصنوعی به شما پیشنهادهای بسیار مناسبی را معرفی می‌کند.

معرفی بخش Report در گوگل آنالیتیکس

با کلیک بر روی گزینۀ Report، صفحه‌ی Report Snapshot که منتخبی از گزارش‌ها (همانند صفحه‌ی Home) را به شما نمایش می‌دهد. با مراجعه به صفحه‌ی Real Time Overview می‌توانید به صورت گرافیکی و نموداری اطلاعات کاربران نیم‌ساعت گذشته خود، نظیر کشور، نوع سیستم (کامپیوتر یا موبایل)، ایونت‌ها و ... را مشاهده کنید. هر گونه تعاملی در GA4 یک ایونت است.

معرفی Life Cycle

اولین بخش قابل دسترسی در Life Cycle، بخش Acquisition است. اولین مورد آن Acquisition overview است که گزارش‌های منتخبی نمایش می‌دهد.

در هنگام مشاهده گزارش‌ها پس از عبور از یک حد آستانه، به گزارش‌ها Thresholding می‌خورَد که باعث اضافه شدن مواردی نظیر Unassigned و Other می‌شود.

یکی دیگر از بخش‌های Acquisition، بخش User Acquisition است که اطلاعات First userها را بر اساس چنل‌های ورودی نظیر Direct ،Organic search طبقه‌بندی و براساس میزان تعامل و نحوه‌ی تعامل نمایش می‌دهد.

Direct: فرد آدرس اینترنتی را در آدرس‌بار وارد کند. یا اگر داخل ایمیل، پیامک یا سوشال لینک وب‌سایت شما باشد و لینک به‌صورت UTM تنظیم نشده باشد، Direct حساب می‌شود.

Organic search: ورودی‌های ارگانیک گوگل در نتایج جست‌جو

Page Search: ورودی‌های گوگل‌ادز

Display: ورودی تبلیغات کلیکی

Traffic Acquisition بخش دیگری در Acquisition است که تمام اطلاعات ورودی شما را براساس چنل‌های ورودی کاربران به شما نمایش می‌دهد.

آخرین بخش Acquisition که به‌تازگی اضافه شده است Landing Page است که میزان تعامل کاربران را براساس لندینگ‌پیج‌ها به نمایش می‌گذارد.

معرفی متریک‌های GA4

New User: یوزری که اولین بار است وارد وب‌سایت شما می‌شود.

Session: مجموعه ایونت‌هایی که در یک بازه زمانی ثابت اتفاق می‌افتد.

Engaged Session: سشنی که شرایط زیر را داشته باشد تبدیل به Engaged Session می‌شود.

1- Session بیش از ده ثانیه طول بکشد. یعنی یوزر وارد وب‌سایت شود، ده ثانیه بماند. از ثانیه 11 سشن تبدیل به Engaged Session می‌شود.

یا

2- یوزری که بیش از 2 پیج ویو (Page view) داشته باشد.

یک User وارد سایت می‌شود و زیر 10 ثانیه صفحۀ دیگری رو هم نگاه می‌کند، چون در این شرایط دو page view اتفاق افتاده، این باعث می‌شود سشنش تبدیل به اینگیج سشن شود.

بخش Engagement و زیربخش‌های آن

بخش Engagement که میزان تعاملات کاربران با وب‌سایت را به‌صورت نمودار و جدول‌ به نمایش می‌گذارد. با مراجعه به بخش Engagement overview می‌توانید یک گزارش کلی از Engagement را مطالعه کنید.

بخش بعدی قابل دسترس Event Name است که اطلاعات کاربران را براساس Event Name طبقه‌بندی می‌کند و میزان Eventها را به نمایش می‌گذارد.

بخش Conversions‌ در GA4 همان Goal در گوگل آنالیتیکس 3 است. شما هر ایونتی‌ را دوست دارید به بخش Conversions‌ می‌توانید اضافه کنید. همچنین بخش Pagesand Screens برای نمایش گزارش‌های تاتیل‌ها در موبایل و کامپیوتر به صورت یکجا است.

بخش Monetization و زیربخش‌های آن

در این بخش اگر وب‌سایت شما از نوع فروشگاهی باشد، شما می‌توانید گزارشات مالی و میزان اضافه‌شدن محصولات به سبد خرید، مطابق با محصولات خود را به‌صورت نمودار و جدول مشاهده کنید. حتی با بررسی کوکی‌ها میزان بازگشت دوباره‌ی افراد را نیز محاسبه و نمایش می‌دهد.

بخش User

یکی دیگر از بخش‌های مهم در Reportهای گوگل آنالیتیکس، بخش Userها است. شما در این بخش می‌توانید اطلاعاتی مانند جنسیت، کشور، زبان و حتی سن افرادی که به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند را کسب نمایید.

بخش Tech

در این بخش از گوگل آنالیتیکس شما می‌توانید اطلاعاتی از میزان اندازه اسکرین کاربران، موبایل یا دسکتاپی بودن کاربران و اطلاعات از این‌ قبیل را مشاهده نمایید.