نکات مرتبط با نصب گوگل آنالیتیکس GA4

برای یادگیری آنالیتیکس 4 ملزم به داشتن سایت شخصی نیستید و می‌توانید Google Analytics Demo را در مرورگر گوگل سرچ کنید و از نسخه دمو استفاده کنید.

ابتدا اگر از نسخه Universal Analytics استفاده نکرده‌اید، با انتخاب گزینه Create Account یک حساب کاربری ایجاد کنید. اما اگر نسخه قبلی در دسترس بوده، برای مهاجرت به نسخه جدید در قسمت GA4 Setup Assistant و با انتخاب گزینه Get start یک Property نسخه 4 ایجاد می‌شود.

به شدت پیشنهاد می‌کنم هنگام کار با آنالیتیکس از Tag Manager استفاده کنید. هم حرفه‌ای بوده، هم برای استفاده از ابزارهایی مثل Hotjar یا یکتانت و مدیااَد که نیاز به تگ ریتارگتینگ دارند و یا ست کردن ایونت‌ روی دکمه‌ها، به تگ منیجر نیاز خواهید داشت. اما روش دوم این هست که کدی که در اختیار دارید روی سایت بگذارید. از مسیر زیر کد را کپی کنید و در Header قرار دهید.

 Data Streem /View Tag Instructions/ Install Manually

یکی از بزرگترین اختلافات نسخه 4 و نسخه 3 آنالیتیکس، نبودن ستون View در نسخه 4 است. برای نصب GA4 روی تگ منیجر از Data Streams استفاده می‌شود.

پس از ساخت اکانت تگ منیجر، در نوار سمت چپ تگ منیجر گزینه Tags یا New Tag را انتخاب می‌کنیم. در صفحه جدید ابتدا یک اسم برای تگ در نظر می‌گیریم. مثلا GA4-Main. به صورت آماده لیستی از Tag Configuration در اختیار ما قرار داده شده است. GA4 Configuration را انتخاب کرده سپس کد Measurement ID را از قسمت Data Streams آنالیتیکس کپی کرده و در کادر مربوطه الصاق می‌کنیم.

نکته: اگر سایت شما Single Page Application است، یا در واقع زبان برنامه‌نویسی React و vue.js دارید، بهتر است که تیک Send a Page View Event When This configuration loads را بردارید.

در کادر Fields Name یک فیلد اضافه کنید به اسم debug_model و در کادر Value کلمه True را ثبت کنید. این کار جهت دیدن تمامی دیوایس‌ها در Debugview است.

Debugview: در Admin آنالیتیکس 4 قسمتی به نام Debugview قرار دارد که مشابه Preview Mode در تگ منیجر است و با انتخاب دیوایس مورد نظر ایونت‌های فایر شده آن دیوایس قابل مشاهده است یا اگر قصد تست داریم از این طریق می‌توانیم تست انجام دهیم.

انتخاب تریگر: Trigger را منطقاً All Pages انتخاب می‌کنیم. با انتخاب گزینه Submit و Publish شدن، Ga4 در وبسایت ما نصب و کانفیگ شده است. حالا این تگ روی وب‌سایت ما فایر می‌شود و تنظیماتی که روی GA3 داشتیم به GA4 منتقل می‌شود.

نکته: سعی کنید هر ورژنی که روی Container می‌زنید همراه با توضیحات باشد. چون در آینده تعداد ایونت و تگ زیاد خواهد شد و ممکن است با مشکل مواجه شوید. 

تست فایر شدن تگ: برای تست فایر شدن تگ اگر در آنالیتیکس وارد قسمت Reports و بخش Realtime شویم، دیتا قابل نمایش است.

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


سلام، وقتتون بخیر
من مراحلی که تو ویدیو بود رو جلو رفتم اما آنالیتیکس رو که رفرش میکنم باز اون پیام بالا میاد که: This property`s setup is not complete. Settings may be completed for you based on your original Universal Analytics (UA) property, unless you opt out in the connected UA property.

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
17077