چه‌طور گوگل آنالیتیکس را به گوگل استودیو وصل کنیم؟

در جلسه قبل سرچ کنسول را وصل کردیم و یک‌سری چارت (نمودار) ایجاد کردیم. در این جلسه می‌خواهیم گوگل آنالیتیکس را به گوگل استودیو وصل کنیم.

نام گزارش را Digital Marketing Dashboard گذاشتم. شما نامی که خودتان بخواهید، می‌توانید انتخاب کنید.

در جلسه قبل گفتیم که با زدن گزینه Page می‌توانیم سکشن‌های مختلف را اضافه کنیم. از آنجا که گوگل آنالیتیکس هم مانند سئو چندین پیج خواهد داشت و ما می‌خواهیم دسته‌بندی مناسبی داشته باشد، سکشن جدید ایجاد و شروع به آماده‌کردن گزارش می‌کنیم. نحوه ساخت گزارش در ویدیو کامل توضیح داده شد.

ساخت نمودارها براساس دیتا‌های آنالیتیکس

محیط آنالیتیکس اطلاعات و دیتاهای مختلفی دارد. هر چند نسخه یونیورسال (Universal) به زودی منقضی خواهد شد، ولی فعلاً کاربردش بیشتر است. از داخل گزارش Audience Overview، ما چهار مورد (User, session, new users, pageviews) را انتخاب و نمودار و جداول مرتبط به آنها را ساختیم. شما اگر بقیه موارد را خواستید می‌توانید به گزارشتان اضافه کنید.

در گزارش دوم بحث Device را پیش بردیم و در ادامه هم Device Category که در سرچ کنسول هم داشتیم. همچنین بررسی کردیم که بیشترین ورودی‌ها از کدام شهرها است و یک مپ (Map) هم برایش ساختیم تا گزارشمان کمی متفاوت‌تر شود.

موارد مختلفی را در این ابزار می‌توان ساخت، حتی یک‌سری مواردی که در Explore وجود دارد می‌توان پیاده‌سازی کرد. اما با توجه به طولانی شدن ویدئو به دو جدول اکتفا کردیم. با شناختی که از GA4 دارید می‌توانید بهترین گزارش‌ها را بر اساس نیازمندی خودتان پیاده‌سازی کنید.

در جلسه بعد سراغ گوگل ادز می‌رویم و چند داشبورد را ایجاد می‌کنیم. ساخت این نوع گزارش‌ها مناسب افرادی است که در این حوزه فعالیت دارند و فکر می‌کنم، مکمل کمپین‌های این جلسه باشد.

چند نکته برای ساخت گزارش در گوگل استودیو

1- برای ظاهر گزارش خود وقت بگذارید تا زیبایی بصری داشته باشد. برای این کار از بخش استایل، رنگ، فونت و سایر موارد را تنظیم کنید.

2- سعی کنید تا جای ممکن گزارش نظم و ساختار مشخص داشته باشد.

3- برای کسب‌وکاری که گزارش می‌نویسید، لوگوی شرکت یا سازمان را به گزارش اضافه کنید.

4- یک بخشی که در خیلی از گزارش‌ها مهم است، میزان بازدید صفحات مختلف است. یعنی بخش Behavior>site cotent>all page در گوگل آنالیتیکس، که در داشبورد اضافه می‌کنید.

5- گاهی اوقات با پیغام Couldn't Save The File مواجه می‌شوید. ممکن است در آن لحظه اتصال اینترنت شما قطع شده باشد. کافی است یک بار گزارش را رفرش کنید.

6- بعد از انجام هر عملیاتی دکمه save را بزنید تا هنگام رفرش، تغییرات از بین نرود. یا اینکه می‌توانید دکمه Cross Filtering را از بخش Chart Interaction در منوی تنظیمات فعال کنید.

7- برای تنظیمات بیشتر جدول، اگر عناوین طولانی هستند و قابل مشاهده نیستند، می‌توانید از Wrap Text در منوی استایل استفاده کنید تا عنوان کامل مشاهده شود.