مروری بر سئو و جایی که قرار داریم

 ما در جلسات قبل در مورد سئو صحبت کردیم و شما با بحث‌هایی مانند انکرتکست (Anchor Text) و یا بک‌لینک (Back Link) آشنا شده‌اید؛ همچنین در درس‌های قبلی توضیحاتی در مورد بحث‌های محتوایی داده شد و کمی در مورد ابزارهای سئو صحبت کردیم.

در طول مسیر بازاریابی دیجیتال، ما بسیار ظریف در مورد SEO صحبت کردیم؛ اما حدود 10یا 12 جلسه است که به‌ صورت مشخص در مورد سئو صحبت می‌کنیم؛ اما برای اینکه بحث خسته‌کننده نباشد، در کنار آن موضوعات جانبی قرار دادیم و یا در مورد سئو به‌ صورت بخش ‌بخش صحبت کردیم؛ اما در برخی جلسات مجبور بودیم که کلا در مورد کیبورد ریسرچ صحبت کنیم که این جلسات واقعا جلسات سنگینی بود.

در برخی از جلسات گذشته تمرینات سنگینی داشتیم؛ به‌ عنوان مثال از شما خواستیم که HTML را یاد بگیرید و یا باید تگ‌ها و متاتگ‌ها را یاد می‌گرفتید. (مخصوصا آنجایی که موضوع متاتگ‌ (Meta tag) و هد (Head) در میان بود.)

در جلسات گذشته برخی از مفاهیم کاملا فنی بود، برخی جلسات برروی موضوعات تجربی بود و در برخی از جلسات در مورد محتواهای مهندسی شده، مانند Pilar Content و Closter صحبت کردیم. درواقع محتوا همان محتوا بود.

اما با این تفاوت که با یک‌ سری مهندسی‌ها تلاش کردیم تا محتوا به گوگل بفهماند که دراین صفحه یا این سایت در مورد چه موضوعاتی صحبت کردیم و چه محتواهایی داریم تا گوگل با توجه به محتواهایی که ما برروی آنها تمرکز کرده‌ایم، مخاطبان متناسب را برای سایت بیاورد.

ما قبلا در یک سمینار درمورد انواع مدل‌های سئو صحبت کرده‌ایم که در اینجا دوباره به این مدل ساده می‌پردازیم.

در این مدل می‌بینید که سئو بر دو بخش است. در جلسات قبل نیز به شما گفته بودیم که مدل‌ها برای ساده کردن یک موضوع پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین سئو آن‌ چیزی که در این مدل مشاهده می‌کنید نیست و این یک مدل ساده شده از یک سیستم پیچیده شده است تا بتوانید اجزا و ارتباط بین اجزا را به‌ صورت کامل درک کنید.

در مدلی که می‌بینید، سئو دارای دو بخش است که عبارتند از:

1- On page (فعالیت ها و فرایندهایی که برروی سایت انجام می‌شود.)

بخش on page نیز بر دو بخش است. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

• Tech (بخش تکنیکال سایت)

یک سایت در گذشته می‌توانست که تنها با تکنیکال در گوگل بالا بیاید اما امروزه دیگر تکنیکال به ‌تنهایی کافی نیست؛ البته واجب است که صفحات سایت به ‌درستی سیگنال‌های لازم را به یکدیگر بدهند و متاتگ‌ها، URLها و غیره همه باید درست باشند. همچنین طراحی و سرعت سایت نیز باید مناسب باشد. بعد از تمامی این موارد باید به مواردی دیگر چون محتوای سایت بپردازیم.

• Content (محتوا)

در بخش محتوا همان‌طور که آقای حامی غفاری توضیح داده‌اند، ما تنها در مورد تبلیغ‌نویسی یا محصول‌نویسی صحبت نمی‌کنیم. بلکه قرار است محتوایی نوشته شود که کاربرپسند باشد.

درواقع در بخش محتوا باید به این مسأله توجه داشت که قرار است این جنس یا محصول و یا خدمات به انسان‎‌ها عرضه شود؛ بنابراین محتوای نوشته شده باید مورد پسند کاربران باشد.

اگر توجه کاربران را جلب کرده و تعامل خوبی با آنها ایجاد کنیم، با استفاده از برخی از پارامترها می‌توانیم این مسأله را به گوگل بفهمانیم که این باعث می‌شود تا سایت خود به ‌خود سئو شود.

توجه داشته باشید که در بخش on page، بخش تکنیکال و محتوا باید در کنار هم رعایت شوند و هیچ‌کدام به‌تنهایی باعث بالا رفتن سئو سایت نخواهند شد.

2- Off site (کارهایی که در بیرون سایت انجام می‌شوند.)

بخش off site نیز شامل دو بخش است که این دو بخش عبارتند از:

• Content

در بخش محتوای off site قبلا به content Creation اشاره کردیم که بخشی از این Creationها همان off pageها هستند که البته بخش مهمی از این Creationها، رپورتاژها هستند که هنوز در این مورد صحبتی نشده است و در یک ویدئوی مجزا این بخش نیز ارائه خواهد شد. در این ویدئو در یک کیس واقعی در مورد نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی، نویسنده رپورتاژ، قیمت رپورتاژ و... صحبت خواهیم کرد.

• Link building

در مورد لینک‌سازی، مش کردن و... در جلسات قبلی به اندازه کافی صحبت شده است؛ البته شاید مطالب چندان کامل نبوده‌اند اما باید توجه داشت که روش کلاه سیاه دیگر در سئو جواب نمی‌دهد و الگوریتم‌های گوگل بسیار هوشمند شده‌اند.

امروزه بسیار بهتر است که بر روی محتوا و به‌ صورت بلند مدت تمرکز کنید. در واقع سئو، کار یک یا دو روز نیست و ماه‌ها و سال‌ها زمان لازم دارد. بنابراین افرادی که با توجه به نیاز مخاطب محتوا تولید می‌کنند، در دراز مدت شانس بیشتری برای بالا رفتن و بالا ماندن خواهند داشت.

بسیاری از افراد به شما تکنیک‌های رشد را آموزش می‌دهند اما رشد کردن به تنهایی کافی نیست و باید یاد بگیرید که چگونه وقتی بالا رفتید در همان بالا بمانید و این مساله در سئو سایت، موضوع بسیار مهمی است.

بسیاری از تکنیک‌هایی که به ‌سرعت سایت را بالا می‌برند، جریمه می‌شوند و ضررهای جبران‌ناپذیری به سایت خواهند زد. در واقع زمانی که گوگل متوجه تخلف شود در هر زمانی که باشد، سایت را جریمه می‌کند و این بسیار دردناک خواهد بود. یعنی ممکن است که یک سایت در یک سال قبل از یک تکنیک استفاده کرده باشد و گوگل بعد از یک سال متوجه این موضوع شده و سایت را جریمه کند.

در ویدئوی بعد موضوع Bing webmaster tools را توضیح خواهیم داد که دعوت می‌کنیم این ویدئو را به‌دقت تماشا کنید.

 
 

خلاصه موضوعات ویدئو

مجموعه فرآیندهایی که در داخل و بیرون از سایت با هدف گرفتن جایگاه‌های بهتر در صفحه نتایج جستجوی گوگل انجام می‌دهیم، سئو SEO گفته می‌شود.