وبینار قراردادهای سئو برای مدیران

در این وبینار قرار نیست که، درباره سئو صحبت کنیم. قراره در این وبینار نگاه کارفرمایی نسبت به پروژه‌ها داشته باشیم.

حتما وبینار «سئو، آنچه که هست، آنچه که نیست» و همینطور وبینار «بازاریابی دیجیتال چیست؟» رو هم ببینید.

قراره در مورد لحاظ کردن نکات فنی در قالب قرارداد با هم دیگه صحبت کنیم.

نکته: ما باید با عنوان کارفرما یه سری از موضوعات حقوقی از جمله قانون تامین اجتماعی، قانون تجارت، قانون تجارت الکترونیک و استثنائات پلیس فتا آشنا باشیم.

قرارداد چیست؟

طبق ماده 183 قانون مدنی قرارداد عبارته از یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگه تعهد به امری کنن و مورد قبول اون‌ها قرار بگیره. قرارداد می‌تونه معین مثل عقد مضاربه یا می‌تونه قرارداد نامعین باشه مثل قرارداد سئو، اجرایی کردن یک ایده که ممکنه مشخص نباشه و نامعین باشه و فقط طبق بندهای قرارداد تعیین می‌شه.

فارغ از معین یا نامعین بودن قرارداد، طرفین نسبت به مفاد قرارداد ملزم به اجرای قرارداد می‌شن.

هر قرارداد شامل 4 شرط است

• باید قصد و رضایت طرفین وجود داشته باشه و الزامی در امضا کردن نباید وجود داشته باشه

• اهلیت طرفین (سن قانونی رسیده باشه و ...)

• مشخص کردن موضوع برای طرفین

• مشروعیت معامله (سایتی که مشروبات الکلی می‌فروشه از ابتدا باطل است)

اگر هر یک از شروط رعایت نشه، عقد قرارداد باطل محسوب می‌شه و غیر نافظ و غیر پیگیری است.

4 شرط اساسی موضوع قرارداد

• مورد معامله باید یه ارزش اقتصادی داشته باشه

• مورد معامله در زمان انعقاد قرارداد موجود و معلوم باشه

• اگر در زمان انعقاد قرارداد موجود نباشه باید کیفیت و کمیت آن مال معلوم و توصیف بشه و واگذار کننده آن به تولید، ساخت و واگذاری آن پس از تولید با جزئیاتی که هیچ تردیدی در آن نباشه متعهد بشه. (مثل خونه‌ای آماده می‌خواد فروخته بشه و زمینی که قراره ساخته بشه و بعد فروخته بشه).

• تسلیم مال امکان پذیر باشه و فروشنده مالک باشه و الی معامله فضولی بر مال غیر محسوب می‌شه و اگر مالک اصلی رضایت به انتقال نده، معامله باطل میشه.

ساختار یک قرارداد

ممکنه شما کاغذی در دست داشته باشی و بتونی به دادگاه برای شکایت مراجعه کنی. اما نیازه که قرارداد ساختار داشته باشه تا قابل بررسی بند به بند در دادگاه باشه. اگر ساختار قرارداد رو رعایت نکنید، مبهم می‌شه و هر قرارداد سئوی به ضرر کارفرما خواهد بود.

معمولا ساختار به شرح زیر است:

1. عنوان قرارداد: یک عنوان شفاف و مشخص داره. مثلا «قرارداد اجرای فرآیندهای سئو» یا «قرارداد سئو سایت». اگر به جای کلمه قرارداد تفاهم‌نامه نوشته بشه، باز متفاوت خواهد بود و کلمه قرارداد است که بار حقوقی داره و می‌شه پیگیری حقوقی کرد.

2. طرفین قرارداد: بین دو یا چند فرد قرارداد منعقد می‌شه. که چند نکته داره:

a. اهلیت: طرفین قرارداد اجازه عقد قرارداد را دارن یا نه.

b. اشخاص حقیقی که با کارت ملی انجام می‌شه.

c. اشخاص حقوقی علاوه بر کارت ملی، طبق اساسنامه اجازه امضای اسناد تعهدآور از سوی شرکت داره. از طریق روزنامه رسمی هم می‌تونید اسم شرکت و شخص رو بزنید و بررسی کنید.

3. موضوع قرارداد: موضوع بسیار بسیار مهم است و باید شفاف و واضح نوشته بشه. موضوع، ماهیت، اسم سایت، عناوین اصلی، مشخص کردن فرآیندهای سئو باید نوشته بشه. اگر نیاز بود یک صفحه یا دو صفحه هم برای موضوع با جزئیات کامل بنویسید.

4. مدت یا زمان قرارداد: دو دیدگاه نتیجه‌ای و فرآیندی برای این بند وجود داره. مثلا پروژه سئو، که سئوکار می‌گه من 100 بازدیدکننده میارم توی سایت و سئوکار روی کلماتی سئو می‌کنه که به درد کسب‌وکار نمی‌خوره به این می‌گن نتیجه محور که اگر بهش دقت نشه به ضرر کارفرما هم هست. اما فرایندی، یه قسمتی از کار پروژه است و طی یه مدت مشخصی توسط مجری قابل پیاده سازی است مثل تکنیکال سئو یا تحقیق کلمات کلیدی. هر گونه موضوع دیگه‌ای بعد از این‌ها فرآیندی می‌شه.

مدت زمان سئو، معمولا 6 ماهه یا یکساله هست. درباره تمدید هم برای یکسال بعد از اون هم تکرار می‌شه.

5. مبلغ قرارداد: این قسمت از دو بخش تشکیل شده؛

بخش اول؛ به صورت پروژه محور است:

1. تکنیکال و فنی که هزینه اون بین 1.5 تا 3 میلیون تومن می‌شه.

2. کیوردریسرچ هم معمولا بین 1.5 تا 3.5 میلیون تومن می‌شه.

بخش دوم بصورت ماهیانه است. این بخش متناسب با حجم فعالیت و تعهدات مجریه. برای این بخش یک عدد ثابت ماهیانه باید در نظر گرفته بشه. مثلا ماهی 3 میلیون تومن. فعالیت‌هایی از قبیل: تولید محتوا و رپورتاژ. این بخش بصورت واضح و شفاف نیست. معمولا وابسته به شرایط تعهدات مجری آورده می‌شه.

6. شروط تعهدات: در اغلب موارد تعهدات کارفرما و مجری در هم تنیده است. سئو مجموعه از کارهاست که باید انجام بشه. یه سری از کارهاست که کارفرما قبول نمی‌کنه به مجری بسپاره و می‌گه خودم باید انجام می‌دم و یه سری از کارها هم به وظیفه مجریه. مثلا رفع مشکلات تکنیکال به عهده کارفرماست یا مجری؟ یه وقتایی به عهده مجری می‌ذارن و دسترسی به پنل وردپرس رو می‌دن که انجام بده. یه وقت‌هایی هم سایت کدنویسی شده است و سئوکار نمی‌تونه انجام بده. این بستگی به زیرساخت و نوع سایت داره.

توصیه من به سئوکارها، اگر در این بند کارفرما خودش رو ملزم به پرداخت خسارت کنه، تیم فنی هم در جریان باشه، کار به موقع تحویل می‌شه. اگر تعهد نده و خسارت تعیین نکنه، معمولا به تاخیر می‌ندازه. هر چقدر هم به تاخیر بیفته به ضرر کارفرماست. در بلند مدت کارفرما بیشتر ضرر می‌کنه.

اگر هم به عهده سئوکار است، باز نیاز به تعهد و مشخص کردن خسارت داره تا به موقع کار تحویل شود. اگر نیاز به ابزار خاصی نیازه، در این بخش باید مطرح بشه که با توافق کارفرما تعهد به تهیه اون ابزارها بده.

تعهدات مجری

بخش‌های مختلفی که سئوکار با توجه به توانایش می‌تونه انجام بده:

• سئو خارجی (Off-Page)

• سئو داخلی (On-Page)

• تکنیکال و فنی (URL, Host, Theme,…)

• محتوا

هر یک از موارد بالا با توافقی که بین کارفرما و سئوکار صورت می‌گیره باید نوشته بشه که این هزینه‌ها مربوط به کدام بخش است. حالا چه در بخش ماهیانه باشه و چه در بخش پروژه محور بودن باشه. مثلا باید موارد زیر مشخص بشه:

• اگر تولید ویدئو و هاست ویدئو خواست، به عهده کیه؟

• اگر بهینه‌گی تصویر خواست، به عهده کیه؟

• اصلاح محتوا به عهده کیه؟

• گذاشتن محتوا به عهده کیه؟

• نصب افزونه‌های وردپرس به عهده کیه؟

چک لیست‌های سئو در این بخش خیلی کمک می‌کنه. چک لیست‌ها را در قسمت منابع ببینید.

ما یک سری تعهدی که مشخص می‌کنیم اینه که، مجری متعهد می‌شود:

• بلک هَت نرود؛ اگر رفت و مشخص شد، جریمه می‌دهد، طبق بند جرایم.

• مشخص کردن بازه زمانی (هر هفته یا هر ماه گزارش می‌دهم)

• افشای اطلاعات نکند (NDA)

7. تضمین ها: در این قرارداد یه بازی بردبرده و قرار نیست با هم جنگ کنید. منتها برخی شرکت‌های بزرگ پیشنهاد می‌کنن که اگه قرارداد می‌بندید باید 30درصد مبلغ قرارداد، سفته یا چک بدن یا ضمانت بانکی یا حسن انجام کار داشته باشن. اگر هم سئوکار قراره این کار‌ها انجام بده می‌تونه قیمت رو بالاتر ببره.

تضمین حق کارفرماست که باید بگیره، اما با توجه به افزایش ریسک می‌تونه قیمت و ببره بالاتر و این طبیعیه.

8. خسارات: مثلا کارفرما اگر تعهد داد که محتوا رو بذاره ولی نذاشت. باید برای کارفرما خسارت تعیین بشه. اگر من به‌عنوان کارفرما برای خودم خسارت تعیین کنم، توی کار متعهدتر خواهم بود. اگه تیم فنی این کار رو باید انجام می‌داد ولی به تعهد بین شما و سئوکار لطمه زد باید خسارت رو از تیم فنی بگیری.

برای مجری هم باید خسارت تعیین بشه. اگه قرارداد بستی ولی پروژه شروع نشد، باید خسارت مشخص بشه. منتها باید مبلغ خسارت مشخص بشه. اگه سئوکار فلان کار مشخص رو انجام نداد، فلان مبلغ مشخص رو باید به‌عنوان خسارت پرداخت کنه.

9. فورس ماژور: یه سری حوادث طبیعی و غیرطبیعی ممکنه به وجود بیاید که منجر به تاخیر افتادن پروژه شود که تعیین و تشخیص این گونه حوادث با دادگاست. برخی حوادث مثل قطع ارتباط اینترنت بین الملل، تعطیل شدن سایت‌های رپورتاژ، مشکلات فنی سرور کارفرما، شورش، زلزله، سیل و ... .

ذکر موارد فورس ماژور به صورت مصداقی، مهمه. این باعث می‌شه که دیگه دادگاه به کارشناسش ارجاع نده. چون ممکنه اون کارشناس نتونه تشخیص درست بده.

10. فسخ: اگر وسط کار مجری نتونه کار و انجام بده، همونجا اعلام کنه و هر چی پول گرفته رو برگردونه و فسخ و انجام بده. فسخ رو برای مجری راحت کنید تا هر وقت خواست نیاد، با یه جریمه کوچیک انجام بشه. فسخ رو شفاف با میزان خسارت بنویسید.

11. ناظر: در ساختار رسمی قرارداد سئو، ناظر وجود نداره. اما این بند رو اضافه کنید. یه وقت من صاحب کسب‌وکار اینترنتی‌ام و کاملا می‌فهمم سئو چیه. اینجا نیازی به ناظر ندارم. ولی مثلا یه شرکتی با یه شرکت سئو قرارداد می‌بنده، اون شرکت نمی‌دونه آیا اون سئوکار درست کارش و انجام می‌ده یا نه؟ اینجا بهتره یه ناظر بگیره تا ناظر یه گزارش هیئت مدیره پسند هم ارائه بده و باید یه بند هم اضافه بشه که پرداخت‌ها با تایید ناظر انجام می‌شه.

ناظر هم معمولا در شرکت‌های متوسط و بزرگ کاربرد داره و در شرکت‌های کوچیک کاربردی نداره.

ناظر تضمین می‌کنه که سئوکار:

• بلک هت نره

• کار اشتباهی نکنه

• کوتاهی نکرده باشه

• بندهای قرارداد به صورت هفتگی و ماهیانه و درست اجرا بشه

12. مرجع اختلاف، داوری یا حکمیت: در قرارداد حتما این مرجع رو به شکل درستی تعیین کنید. «ننویسید در صورت بروز مشکل نمایندگان کارفرما و مجری موضوع را بررسی کرده و در صورت عدم توافق به دادگاه صالح» این یعنی سه سال دویدن.

حالا متن درست چیه؟ «در صورت بروز اختلاف بین مجری و کارفرما، طرفین موظف هستند ظرف یک هفته از اعلام اختلاف، موضوع را بین خودشان حل و فصل کنند، اگر نتوانستند، مثلا آقای عادل طالبی رو به‌عنوان مرضی‌الطرفین به‌عنوان داور انتخاب کردیم و پس از رای داور لازم الاجرا برای طرفینه» حالا اگر هر یک از طرفین، اجرا نکردن، ارجاع به دادگاه صالح (جرایم رایانه ای، حقوقی، کیفری و...) داده می‌شه. پس رای دادگاه طرفی که تمکین نکرده باید روزی 500 هزار تومن جریمه بده.

13. امضاء: چند نکته در این بند باید رعایت بشه:

• این قرارداد در فلان بند، فلان صفحه، فلان تبصره تنظیم گردید.

• کلیه مکاتبات بین طرفین چگونه انجام بشه. (واتس آپ و تلگرام اعتبار نداره) تنها از طریق ایمیل است که اعتبار داره. باید لحاظ بشه که ظرف 48 ساعت، موظف است دریافت ایمیل را اطلاع بده و اگه اطلاع نده قرارداد متوقف می‌شه. یا ناظر رو به‌عنوان cc هنگام ارسال ایمیل تعیین کنید که بتونید بعدا ازش استفاده کنید.

• مستندات جلساتی که بصورت آنلاین ضبط می‌شود قابل ارائه به دادگاه می‌باشد.

• جلسات حضوری اگه برگزار می‌شه باید صورت‌جلسه تنظیم بشه و در قرارداد هم باید بنویسید که صورت‌جلسه، قابل ارائه به دادگاه می‌باشد.

• آیا اشخاصی که قراره قرارداد و امضا کنن، اجازه امضا رو دارن یا اگر نماینده هستن، اسناد لازم جهت ارائه دارن؟ صلاحیت قانونی داره؟

14. پیوست ها: پیوست‌ها بسیار بسیار زیادن:

• کلمات کلیدی که قراره روش کار بشه باید بیاد.

• جایگاه فعلی سایت مشخص بشه.

• پیوست کلمات پاداش، مثلا اگر از این 100 کلمه هر کدوم در صفحه اول رویت شد به ازای هر کلمه 100 هزار تومن پاداش داده می‌شه. (تعهد نیست)

• عین گزارشاتی که می‌خواهید به همراه زمان درخواست باید اعلام شود. (نمونه گزارش باید بیاد)

 

پیوندها و منابع آموزشی

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


میشه تمپلیت این قرارداد را برای بچه های دوره هم بگذارید
با تشکر

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
9137