ورود به نکات فنی سئو

ما سئو را تقریبا از جلسه سوم، چهارم شروع کردیم از جایی که من به شما تمرین لینک بیلدینگ دادم، از همان روز اولی که به شما گفتم محتوا بنویسید ما سئو را شروع کرده بودیم چون بخش مهمی از سئو بحث محتواست.

زمانی حدود سال 82 و 83 سئو اصولاً ربطی به محتوا نداشت فقط مسائل فنی بود اما تکرار سوءاستفاده سئوکارها از نکات و جاهایی از مدل‌های گوگل که جای سوء‌استفاده وجود داشت باعث شد گوگل سعی کرد خود را به سطحی برساند که بتواند کیفیت محتوا را تشخیص دهد. این کار را با روش‌های مختلفی انجام می‌دهد، از جمله هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی و اینکه کلمات و واژگان را آنالیز کند و به مسائل دیگری نیز توجه کند.

در سال 2021 گوگل تا حد قابل قبولی باهوش شده است، گوگل دسترسی به داده‌های بسیار زیادی دارد که بر اساس آن می‌تواند رفتار مخاطبان و مصرف‌کننده را در وب‌سایت‌ها آنالیز کند. هنوز باگ‌های زیادی دارد ولی می‌توان با روش‌هایی که گوگل دوست ندارد سایت‌ها را بالا آورد، اما این روش‌ها به شدت کم و کمتر می‌شوند و گوگل دائما خود را Upgrade می‌کند و بهبود می‌بخشد، بهینه می‌کند و یواش‌یواش به جایی نزدیک می‌شود که واقعا شما هر سوالی از گوگل می‌پرسید در صفحه اول و دوم به جواب‌اش برسید.

برای بعضی از حوزه‌ها هنوز محتوای کافی تولید نشده یا احیانا اگر کسی جواب درستی تولید کرده است، نتوانسته این را به شکل درستی در معرض دید گوگل قرار دهد. امروزه برای شناسایی و تشخیص درست می‌توانیم با سیگنال دادن صحیح توسط گوگل دیده شویم.

از این به بعد تا دو سه جلسه قرار است در مورد مسائل فنی صحبت کنیم. جلسات قبل درباره کراولر صحبت کردیم اینکه گوگل چگونه کار می‌کند؟ بخش عمده‌ای از مسائل فنی الان در خدمت این هستند که ما به شکل درستی به گوگل بگوییم که هر صفحه ما کجاست، چه صفحاتی داریم و چگونه به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

اگه یادتان باشد یه مدل معرفی کردم که سئو را به دو بخش کلی سئوی On Page و Off Page تقسیم می‌کرد. On Page شامل تکنیکال و کانتنت و Off Page شامل کانتنت و بک‌لینک. بخش بزرگی از سئو روی کانتنت و بخش کوچک‌اش روی تکنیکال می‌چرخد.

اما نکته مهم این است که اگر تمام بخش کانتنت را خوب انجام داده باشید و قسمت تکنیکال‌تان ضعف داشته باشد معمولاً نتیجه‌ای نمی‌گیرید.پس جزو مباحث پایه‌ای و بدیهی این است که ابتدا سایت خود را از لحاظ مسائل تکنیکال برای سئو آماده می‌کنیم، یعنی اینکه گوگل بتواند به‌راحتی صفحات ما را بخواند و به‌راحتی تشخیص دهد که کدام صفحه ما درباره چه موضوعی است و بتواند کانتنت را آنالیز کند.

اما بخش تکنیکال که اهمیت‌اش نسبت به قبل بسیار کمتر شده تا حد خیلی‌خیلی زیادی می‌توان گفت شاید کمتر از 30درصد باشد، اما اگر به درستی اجرا نشود، حتی اگر آن 70درصد کانتنت را خیلی عالی انجام داده باشید جواب نمی‌گیرید، پس اهمیت‌اش از اینجا شروع می‌شود.

بحث محتوا را معمولا یک فرآیند دائمی می‌بینیم ولی بخش تکنیکال معمولاً پروژه است. یعنی در ابتدای کار یک‌سری از نکات که الان با یکدیگر مرور خواهیم کرد را لحاظ می‌کنیم. اگر CMS ایرادی دارد اصلاحات آن را انجام می‌دهیم و مشکل حل می‌شود. سمتی که دائماً تکرار می‌شود بخش محتواست.

قسمتی که یک بار برای همیشه یا هر از چندی چک می‌کنیم، بحث تکنیکال است که قرار است درباره آن صحبت‌هایمان را شروع کنیم. پیچیدگی‌های بسیار زیادی وجود دارد، به خصوص اینکه سئو در پروژه‌های بزرگ مثل دیجی‌کالا و شیپور با سئو در پروژه‌های کوچک مثل کتاب‌مارکت کاملا متفاوت است.

Market Placeها پیچیدگی‌های خاص خود را در SEO دارند، اینجا بحث‌های تکنیکال و سیگنال‌هایی که باید ایجاد شود متفاوت‌تر از فروشگاه‌های عام، کوچک و متوسط است.

یکی از پارادوکسیکال‌ترین حوزه‌های دیجیتال‌مارکتینگ حوزه سئو است. قواعد و قوانینی که منطقا یا عرفا یا براساس Practiceها و Base Practiceها باید برای SEO اعمال شود گاهی یکدیگر را نقض می‌کنند.

مثال:

• کلمات کلیدی خود را در عنوان اصلی صفحه یعنی H1 و Title بیاورید.

• عنوان‌ها را طوری انتخاب کنید که اگر مخاطب آن را دید کلیک کند و CTR افزایش پیدا کند.

CTR در جایگاه‌های پایین به ارتقا Rank کمک می‌کند یعنی از یک طرف می‌گوییم از کلمه کلیدی در عنوان استفاده کن از یک طرف می‌گوییم طوری عنوان را بنویس که وقتی مخاطب دید وسوسه شود کلیک کند، ممکن است کلمه کلیدی اینجا نباشد، در اینجا دچار تناقض می‌شویم.

طبق اصل هایزنبرگ: وقتی به یک پارامتر بچسبیم ممکن است بعضی از پارامترها را از دست دهیم اما تلاش می‌کنیم تا جایی که ممکن است تعدادی از پارامترها را در نظر بگیریم که در کل به یک مجموعه خوب برسیم.

یکی از دوستان می‌پرسد آقای طالبی شما گفتید در Title باید کلمات کلیدی بیاد ولی زمانی که من سرچ می‌کنم Title و پیلار آن چیزی نیست که شما گفتید و بک‌لینک ندارد؟

نکته‌ای که وجود دارد این است که عوامل متعددی بر SEO تاثیر دارند و برای آن صفحه عوامل دیگری که شما به آن توجه نکردید باعث‌اش شده است. الزاما فقط با یک فاکتور Ranking انجام نمی‌شود.

در حوزه بهداشت صفحات انگلیسی پیدا خواهید کرد که بک‌لینک ندارد و مطلب کوتاه است و پیلار و کلاستر ندارد ولی یک عبارت مهم پزشکی که سرچ کنید بالا می‌آید. چرا؟

بیش از 6 ماه از ژانویه 2020 تا مارس 2020 به دنبال این بوده‌اند، به نظر می‌رسد یک الگو پیدا شده است. الگویی مبتنی بر الگوریتم EAT.

EAT چیست؟

قابلیت اطمینان و قدرت یک صفحه و اینکه قابل اعتماد باشد در حوزه بهداشت و سلامت براساس نویسنده است. متوجه شدند صفحاتی بالا می‌آیند که نویسندگان آن سایت در شبکه‌های اجتماعی سنجه‌های قابل‌قبولی داشته‌اند چه از منظر Reshare شدن، Retweet شدن یا لینک‌هایی که از سوشال‌مدیا می‌گیرد و این‌ها اعتبارشان را گوگل از آنجا حساب می‌کند، یعنی EAT در حوزه سلامت در زبان انگلیسی اعمال می‌شود.

آیا درست است؟ با تکرار این اتفاق در این حوزه به نظر می‌رسد درست باشد.

آیا در حوزه‌های دیگر اجرا شده است؟ چرا؟ خیر، خیلی از حوزه‌ها این گونه نیست‌. به‌خاطر اهمیت پایین‌تر این حوزه‌ست.

 

خلاصه موضوعات ویدئو

در این بخش درباره اهمیت سئو تکنیکال(Technical SEO) و تاثیری که سئو تکنیکال روی جایگاه صفحات مختلف وب سایت ما می گذارد توضیح داده شده است.