در این بخش قرار است که با تکنیک‌های مقاله نویسی آشنا شویم. این تکنیک‌ها قرار است که کیفیت خروجی کار را بالا ببرند. این تکنیک‌ها در مواقع خاص به کمک ما می‌آیند تا مقاله بهتری را ارائه دهیم. در این بخش با 3 تکنیک مهم آشنا خواهید شد. این تکنیک‌ها عبارت‌اند از:

1- تیتر جذاب

2- لید جذاب

3- معتبر بودن مقاله

چگونه تیتر جذاب بنویسیم؟

قبلا هم در بخش‌های قبلی به این نکته اشاره شد که یک تیتر یا عنوان باید به حدی جذاب باشد تا مخاطب را به سمت مقاله جذب کند؛ اما این جذابیت در جاهای مختلف معانی مختلفی دارد و ممکن است برای یک فرد جذاب بوده و برای فرد دیگر جذاب نباشد. به‌عبارتی، هر تیتر باید برای مخاطب آن مقاله جذاب باشد؛ اما چگونه تیتر جذاب بنویسیم؟

1- بررسی تیتر 10 مقاله اول گوگل در آن موضوع

موضوع موردنظر را در گوگل سرچ کنید. گوگل 10 لینک درباره آن موضوع به شما معرفی خواهد کرد. این ده لینک از بهترین لینک‌ها درباره این موضوع هستند. اکنون عنوان‌ها را بررسی کنید. این عنوان‌ها توسط افراد دیگر برای این موضوع نوشته شده‌اند؛ پس این عنوان‌ها را به‌دقت خوانده و به ذهن بسپارید؛ سپس آنها را کنار بگذارید و به عنوانی غیر از این‌ها فکر کنید.

2- توجه به ریلیتدهای گوگل

با اسکرول به صفحه نتایج گوگل با تعدادی عنوان نوشته شده است. این عناوین مواردی هستند که افراد آنها را در گوگل جستجو می‌کنند. ممکن است این عناوین در 10 لینک برتر گوگل نباشند؛ بنابراین می‌توانید از آنها در تیتر خود استفاده کنید.

3- زیادنویسی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به ما در نوشتن یک تیتر جذاب کمک کند، نوشتن زیاد است. حداقل 10 تیتر برای موضوع موردنظر بنویسید. هروقت 10 تیتر جدا می‌نویسید، درواقع 10 دیدگاه جداگانه نسبت به موضوع خواهید داشت.

با بررسی تیترهای نوشته شده، مشاهده خواهید کرد که چه مواردی در لینک‌های برتر گوگل و یا در ریلیتدهای گوگل نیست؛ بنابراین در تیتر نهایی خود این مورد را اضافه کنید. با زیاد نوشتن ممکن است که به چند تیتر خوب برسیم و دوباره با ترکیب این تیترها به یک تیتر جذاب برسیم.

4- استفاده از اعداد

با کمی جستجو در گوگل متوجه خواهید شد که در تیتر بسیاری از لینک‌های برتر گوگل، از اعداد استفاده شده است. البته اعداد فرد جذاب‌تر هستند و بهتر است که به‌صورت عددی نوشته شوند.

5- استفاده از واژه‌های پرسشی

یکی دیگر از مواردی که باعث جذابیت تیترها می‌شود، استفاده از واژه‌های پرسشی است. استفاده از «چرا»، «چگونه» و... می‌تواند باعث جذابیت تیترها شود. با آوردن کلمات پرسشی در تیتر، تیتر به سوالی تبدیل می‌شود که مخاطب به دنبال جواب آن سوال است.

6- استفاده از ترکیب‌های جذاب

گاهی ترکیب‌های جذابی در داخل مقاله وجود دارند. برخی از این ترکیب‌ها، مانند ترکیب واژه‌ها جذابیت خاصی در تیتر خواهند داشت. (البته این ترکیب باید برای مخاطب مقاله جذاب باشد.)

7- استفاده از کلمات قدرتمند

کلمات قدرتمند زیادی وجود دارند که می‌توانند یک تیتر را جذاب کنند. به‌عنوان مثال کلمه «شگفت‌انگیز» یک کلمه قدرتمند است و می‌تواند جذابیت خاصی به تیتر مقاله دهد.

8- توجه به اصلی‌ترین موضوع آن اتفاق

باید خیلی واضح و روشن در مورد اتفاقی که در مقاله توضیح داده شده است، در تیتر صحبت کنید. باید به مخاطب گفته شود که این مقاله چه موضوعی را بررسی می‌کند.

9- توجه به مخاطب و شرایط او

باید به شرایط مخاطب توجه کنید. ممکن است که مخاطب برای پاسخ به سوال خود، استرسی دارد و سعی دارد که زودتر به پاسخ سوال خود برسد؛ بنابراین در تیتر کاملا واضح و سریع باید خیال مخاطب را راحت کنیم که پاسخ در مقاله گنجانده شده است.

نکته: پرسونا و مخاطب همواره در نوشتن محتوا مهم بوده و هر زمان که قرار شد برای پرسونای خاصی مطلبی نوشته شود، باید مخاطب را کاملا بررسی کرده و باتوجه به شرایط و نیازهای او اقدام به نوشتن کنید.

چگونه لید جذاب بنویسیم؟

بعد از عنوان هر مقاله، لید یا مقدمه آن مقاله وجود دارد. یک لید شامل پاراگراف‌هایی است که در اول مقاله، توضیحات و پیش‌زمینه‌ای از مقاله را به مخاطب ارائه می‌دهند. در لید معمولاً سوال یا سوالاتی که برای مخاطب مهم هستند، مطرح شده و به مخاطب وعده داده می‌شود که پاسخ این سوالات در این مقاله وجود دارد.

باید توجه داشت که این لید یا مقدمه نباید کسل کننده باشد. شما شاید بهترین و جذاب‌ترین تیتر را بنویسید؛ اما اگر لید مقاله کسل کننده باشد، مخاطب به سمت بدنه مقاله نخواهد رفت.

یکی از آفت‌های لید مقاله، خیلی طولانی بودن و یا خیلی کوتاه بودن لید است. در لیدهای بلند، تقریبا تمامی موارد گفته می‌شود و مخاطب نیازی به رفتن به سمت بدنه مقاله ندارد. لیدهای کوتاه نیز به شدت مبهم هستند و مخاطب نمی‌داند که به چه سمتی هدایت خواهد شد؛ بنابراین لید یک مقاله نباید زیاد کوتاه و یا زیاد بلند باشد.

مورد بعدی که بسیار مهم است، توجه به شرایط مخاطب است. در اینجا نیز باید به پرسونا توجه کرد و با توجه به شرایط او یک لید مفید نوشت.

منظور از معتبر بودن مقاله چیست؟

موضوع بعدی در تکنیک‌های مقاله نویسی، معتبر بودن مقاله است که بعد از لید مقاله بسیار اهمیت دارد. مقاله باید از منابع معتبر نوشته شده باشد. بدین‌ترتیب اعتماد مخاطب به مقاله زیاد می‌شود؛ اما اگر آمار و ارقام داده شده در مقاله یا اطلاعات و اخباری که نوشته شده‌اند، هیچ مستنداتی نداشته باشند، اعتبار مقاله پایین خواهد رفت.

با پایین رفتن اعتبار یک مقاله، اعتبار سایت پایین خواهد رفت و کم کم مخاطب علاقه‌ای به دیدن این سایت نخواهد داشت.

 

خلاصه موضوعات ویدئو

تکنیک‌های مقاله نویسی مقاله عبارت است از: 1. نوشتن تیتر جذاب 2. نوشتن لید جذاب 3. نوشتن مقاله معتبر

مواردی که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم تیتر جذاب بنویسیم عبارت است از: 1. بررسی تیتر 10 مقاله اول گوگل در آن موضوع 2. توجه به ریلیتدهای گوگل 3. زیادنویسی 4. استفاده از اعداد 5. استفاده از واژه‌های پرسشی 6. استفاده از ترکیب‌های جذاب 7. استفاده از کلمات قدرتمند 8. توجه به اصلی‌ترین موضوع آن اتفاق 9. توجه به مخاطب و شرایط او، هر یک از موارد و نکات به صورت کامل در ویدیو شرح داده شده است.

مواردی که باعث نوشتن لید جذاب می‌شود عبارت است از : 1. وعده به مخاطب 2. کسل کننده نبودن لید 3. کوتاه و طولانی نبودن لید 4. توجه به شرایط مخاطب 5. استفاده از واژه‌های مناسب مخاطب، هر یک از این موارد به صورت کامل در ویدیو شرح داده شده است.