تفاوت داستان‌سرایی و روایت‌گری چیست؟

شما در ویدئوی قبل با روایت‌گری آشنا شده‌اید؛ ولی آیا تا به حال به تفاوت بین داستان‌سرایی و روایت‌گری فکر کرده‌اید؟

شاید در نگاه اول فکر کنید که هر دو این موارد به یک چیز اشاره می‌کنند؛ اما باید گفت که داستان‌سرایی یک مفهوم جامع و کلی‌تر است که در آن از تکنیک‌های روایت‌گری استفاده می‌شود. در یک تعریف کلی، داستان‌سرایی به معنی رسیدن به یک هدف با استفاده از المان‌های از پیش تعریف شده است.

درواقع ما برای نوشتن یک درباره ما، روایت‌گری می‌کنیم؛ اما داستان‌سرایی نمی‌کنیم. داستان‌سرایی زمانی اتفاق می‌افتد که ما با استفاده از تکنیک‌ها و المان‌های روایت‌گری، ذهن مخاطب را با چیزی درگیر کنیم و بدون اتلاف وقت و خسته کردن مخاطب، مطلب را به او توضیح دهیم.

به‌عنوان مثال اگر بخواهیم در یک تیزر، سرعت را به مخاطب القا کنیم، به جای روایت‌گری و خسته کردن مخاطب، می‌توانیم با استفاده از المان‌های سرعت، در چند ثانیه مطلب را به مخاطب ارائه دهیم.

چگونه داستان‌سرایی کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، داستان‌سرایی یک اتفاق کلی و جامع است و تکنیک‌های روایت‌گری بخشی از این اتفاق جامع هستند. همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شده است. برای روایت‌گری نیاز به تمرین‌های زیاد داریم.

افرادی که می‌خواهند داستان‌سرایی کنند، باید روایت‌گری و تکنیک‌های آن را به خوبی بیاموزند. برای این‌کار نیاز به تمرین بسیار زیاد است. شما باید بتوانید با تماشای یک تصویر برای آن روایت‌گری کنید.

برای درک بهتر و آشنایی با تمرین‌های قصه‌گویی، این ویدئو را حتما تماشا کنید.