قبل از اینکه بخواهیم در مورد تعاریف اولیه محتوا صحبت کنیم، بهتر است که با مفاهیم آشنا شوید تا بتوانید تعاریف را به بهترین شکل درک کنید.

توجه داشته باشید که تنها با گذراندن این دوره یا دوره‌های مشابه، هیچ‌کس نمی‌تواند یک نویسنده محتوای متنی شود. برای اینکه کسی بتواند محتوای متنی خوب بنویسد، باید بسیار تمرین کند.

محتوای دیجیتال، شامل تمامی محتواهای متنی، تصویری و... است که ارزشی را از شخصی به شخص دیگر یا از جایی به شخصی منتقل می‌کند. این محتوا شاید تنها یک جمله باشد و یا یک ویدئو.

محتوای متنی نیز همان‌طور که از نامش پیداست از کنار هم گذاشتن واژه‌ها در کنار هم تشکیل می‌شود؛ یعنی ما کلمات را در کنار یکدیگر قرار داده و یک جمله می‌سازیم.

جمله‌ها در کنار هم قرار گرفته و یک پاراگراف می‌سازند و پاراگراف‌ها یک مقاله، داستان، رپورتاژ آگهی و... را خواهند ساخت.

عناصر سازنده یک مقاله کدامند؟

یک مقاله یک نوع محتوای متنی است که از قسمت‌های مختلفی ساخته می‌شود. این عناصر عبارتند از:

• عنوان یک مقاله که نشان‌دهنده موضوع مقاله است.

• مقدمه ای که یک دید کلی از مقاله را در اختیار ما می‌گذارد.

• بدنه مقاله که متشکل از چندین پاراگراف است.

• نتیجه‌گیری که بخش پایانی یک مقاله بوده و مقاله در این بخش جمع‌بندی شده و به پایان می‌رسد.

• CTA (کال تو اکشن) می‌تواند در هر جای مقاله وجود داشته باشد.

• منابع (در برخی از مجموعه‌ها نوشتن منابع مقاله بسیار مهم است.)

باتوجه به این عناصر می‌توان یک مقاله نوشت؛ اما چیزی که مهم است، این است که شما برای آموزش نوشتن، باید تا می‌توانند تمرین کنید و سعی کنید ذهنی فعال داشته باشید. یکی از چیزهایی که می‌تواند به شما در نوشتن یا داستان نویسی کمک کند، استفاده از مکعب‌های قصه گویی است.

برای اینکه با این مکعب‌ها و چگونگی تمرین نویسندگی آشنا شوید، حتما این ویدئو را به‌دقت تماشا کنید تا بتوانید محتواهای متنی بسیار خوب خلق کنید.

خلاصه موضوعات ویدئو

به طور کلی هر محتوایی، در هر شکل و فرمی اعم از متن، تصویر، ویدیو و موارد مشابه دیگر که بتواند ارزشی را از شخصی به شخص دیگر و یا از جایی به جای دیگر منتقل کند محتوای دیجیتال است.

به تمامی چیزهایی که به صورت واژه‌ کنار هم چیده می‌شوند و جمله‌ها، پاراگراف‌ها و مقالات را تشکیل می‌دهند و در نهایت مفهوم را منتقل می‌کنند محتوای متنی گفته می‌شود.

مقالات، بلاگ پست‌ها، کامنت‌ها، پیام‌ها، کتاب‌های الکترونیک، سوال و جواب‌ها، کپشن‌ها و موارد مشابه دیگر انواع محتوای متنی است.

عنوان، مقدمه، بدنه اصلی مقاله، نتیجه‌گیری یا خلاصه مطلب، منابع و دعوت به اقدام عناصر سازنده یک مقاله است.

مکعب‌های قصه‌گویی تاس‌هایی هستند که برای تمرین نوشتن استفاده می‌شود. در هر وجه این تاس‌ها یک تصویر وجود دارد و نویسنده باید با انداختن چند تاس با هم و تصاویر مختلفی که بر روی این تاس‌ها نمایش داده می‌شود یک محتوای متنی آماده کند. تمرین نوشتن با تاس‌های قصه‌گویی به صورت کامل در ویدئو شرح داده شده است.