تعداد کلمات مقاله چقدر باشد؟

یکی از راه‌هایی که بفهمیم تعداد کلمات مقاله چقدر باشد این است که رقبا را چک کنیم و مقاله‌ای با حجم و تعداد کلمات بیشتر آماده و منتشر کنیم. گاهی رقیب زیادی نداریم و می‌خواهیم در یک حوزه خاص کاری انجام دهیم.

وقتی که من به‌عنوان موتور جست‌وجو قصد راهبری افراد را دارم اولویت با جایی است که افراد به نتیجه برسند. یعنی شما را به جایی معرفی کنم که تمام نیازهای شما را جواب دهد، به‌عنوان کسی که کسب‌وکار و وب‌سایت دارد اولویت این است که خودمان را در یک حوزه حرفه‌ای نشان دهیم. باید همه موضوعات و نیازهای کاربر، حول یک عنوان خاص را پوشش دهیم.

قبلاً همه افرادی که در حوزه سئو و تولید محتوا کار می‌کردند تمرکزشان را روی این می‌گذاشتند که محتوایی تولید کنند که تمام عناوین را پوشش دهد و یک محتوای 4 تا 5 هزار کلمه‌ای که رتبه بگیرد. مخاطب بتواند پاسخ تمام سوالات را پیدا کند و حتی قسمتی از مقالات دیگر را در مقاله خود بازنویسی می‌کردند تا مقاله‌های چند ده صفحه‌ای که تدوین می‌کردند (به این مقالات آسمان خراش می‌گفتند) رتبه بگیرند اما راه‌حل بهتری هم است.

محتوای تاپیک کلاستر (Topic Cluster Content)

Topic Cluster یا مدل خوشه‌ای، یک روش جمع‌وجور، بهینه و به‌صرفه برای تولید محتوا است. یعنی می‌توان مثل یک ذره‌بین در یک حوزه و تحقیق کلمات کلیدی آن تمرکز کنیم و تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطب که چه‌چیزی می‌خواهد و چه نیازی دارد، بگذاریم.

بهتر است تحلیل جامع روی چیزی که قرار است برای محتوا داشته باشید انجام دهید و ببینید که قرار است چه‌چیزی را پوشش دهید. Zoom Out کنید و از دور به چینش و ساختاری که قرار است این مقاله‌ها کنار هم داشته باشند فکر کنید و یک ساختار و روابط منطقی ایجاد کنید.

وقتی در مقاله راجع‌به عناوین فرعی صحبت می‌کردیم و گفتیم باید روابط منطقی بین H2 و H3 و زیر مجموعه‌ها باشد. از دور ساختار معنایی داشته باشند، این اتفاقات باید در ساختار کلی مقاله نیز اتفاق بیافتد. یعنی همه مقالات مانند پازل کنار یکدیگر قرار بگیرند و اطلاعات را هم تکمیل کنند.

راه‌کار برای نوشتن مقاله Cluster چیست؟

قبل از هر چیزی روی این تمرکز ‌کنیم که قرار است روی وبلاگ و ساختار مقالاتی که قرار است منتشر کنیم چه حرفی بزنیم؟

شما به‌عنوان تولید‌کننده محتوا اگر کسب‌وکاری سراغتان بیاید و از شما بخواهد این ساختار را شکل دهید. این ساختار یک مرحله بعد از این قضیه است و به کسی که بر بازاریابی محتوا مسلط است.

محتوای پیلار چیست؟

محتوای پیلار، محتوایی است که Base کار را مشخص می‌کند و یک محتوای قَدَر است که تمام نیازهای کاربر را در یک بحث جامع پوشش می‌دهد.

پیلارها می‌توانند در شاخه‌ها با هم ارتباط داشته باشند و به کل این فرآیند Topic Cluster گفته می‌‌شود.

ما موضوعات را خوشه‌بندی می‌کنیم و مقاله اصلی را مشخص می‌کنیم و مقالات زیر مجموعه را در آن در نظر می‌گیریم که به آن شاخه Clusterهای محتوایی می‌گوییم که هر کدام شرایط خود را دارند.

برای مثال دیجیتال مارکتینگ یک محتوای پیلار است. و شاخه‌ها یا کلاسترهای محتوایی آن، سئو، ایمیل‌مارکتینگ، بازاریابی محتوا، کمپین، سوشال مدیا و ... است. کلاسترها شاخه‌هایی هستند که به ستون (پیلار) قوت می‌دهند.

نحوه پیاده‌سازی چگونه است؟ 

محتوایی که قرار است محتوای پیلار و ستون باشد، همان محتوایی است که همۀ موضوعات حول‌وحوش خودش را قرار است پوشش دهد. گاهی مقالات پیلار به 10 هزار کلمه می‌رسد اما نیازی نیست، تا 3-4 هزار کلمه کافی است. محتوای پیلار را آماده می‌کنیم که پاسخگویی تک تک نیازها است و پوشش دهنده Topic‌ها است.

برای مثال دیجیتال مارکتینگ را تعریف می‌کنیم و تاریخچه‌ای از آن می‌نویسیم. بعد درمورد شاخه‌های مختلف آن یکی دو پاراگراف توضیح می‌دهیم. بعدا هر کدام از شاخه‌ها محتوای کلاستر ما خواهند شد که به صورت جامع و تخصصی به هر شاخه می‌پردازد.

اگر یکی از کلاستر‌ها ایمیل‌مارکتینگ است، ابتدا یک توضیح یکی دوخطی درمورد دیجیتال مارکتینگ می‌‌نویسیم و از همینجا یک لینک به محتوای پیلار می‌دهیم. بعد با جزئیات و به‌صورت تخصصی به ایمیل مارکتینگ خواهیم پرداخت. 

نکته: دقت کنید بعد از نوشتن کلاسترها به محتوای پیلار مراجعه کنید و از همان شاخه‌ای که یکی دوتا پاراگراف نوشته بودید اشاره‌ای به محتوای کلاستر کنید و لینک بدهید. این آپدیت شدن مقاله برای گوگل و مخاطب یک قدم ارزش بالاتری ایجاد می‌کند.

Green Content چیست؟

محتوایی است که مدام در حال به‌روز شدن است و گوگل ارزش و اولویت بیشتری برای این محتوا در نظر می‌گیرد.

 

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


سلام .وقت بخیر...
موضوع اصلی ما دارای زیر شاخه‌های که به نوبه خودشان مهم هستند می‌باشد، این کلاسترها خودشان قابلیت اینکه
پیلار باشند را دارند. آیا در این حالت پیاده‌سازی ساختار پیلار و کلاستر را باید به صورت تو در تو انجام داد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
14398

خلاصه موضوعات ویدئو

یکی از روش‌ها برای رتبه گرفتن در موتور جستجو انتشار محتوا در تمام زمینه‌ها و موضوعات مربوط به عبارت کلیدی است. برای اینکار باید از ساختار پیلار کلاستر استفاده کنید. در ساختار پیلار کلاستر یک مقاله به موضوع اصلی اختصاص می‌یابد. سپس برای هر کدام از موضوعات فرعی، مقالات مجزا نوشته می‌شود. در مقاله اصلی در کنار توضیح در رابطه با موضوع اصلی، به صورت خلاصه در رابطه با هر یک از موضوعات فرعی هم صحبت می‌شود. سپس برای هر یک از موضوعات فرعی یک مقاله مجزا و کامل نوشته می‌شود.

محتوای پیلار، محتوای اصلی و ستون اصلی محتوا است. موضوع پیلار به صورت کامل در ویدئو شرح داده شده است.

به محتواهای فرعی پیلار، کلاستر گفته می‌شود. موضوع کلاستر به صورت کامل در ویدئو شرح داده شده است.