اولین بار در سال 1945 یک گزارش در مجله‌ای به صورت اختصاصی و سفارشی به چاپ رسید که این گزارش اولین رپورتاژ آگهی تاریخ بوده است و به مرور و با گذشت زمان به یک فرآیند تجاری تبدیل شد؛ اما رپورتاژ آگهی چیست و چه تعریفی دارد؟

تعریف رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی، یک آگهی متنی که در چهارچوب یک گزارش و یا مقاله در یک رسانه‌ی دیگری منتشر می‌شود. به‌صورتی که مخاطب اطلاعات آن را واقعی بداند و از سفارشی بودن آن بی‌خبر باشد، یک رپورتاژ آگهی است.

اهمیت رپورتاژ آگهی در دیجیتال مارکتینگ

رپورتاژ آگهی یکی از ابزارهای فعال در دیجیتال‌مارکتینگ در بخش سئو و بک‌لینک، برندینگ و روابط عمومی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که 80درصد موارد تولید و انتشار رپورتاژ آگهی به خاطر سئو و بک‌لینک است و تنها 20درصد موارد به خاطر برندینگ و روابط عمومی است.

رپورتاژ آگهی بازی برد-برد برای طرفین

رپورتاژ آگهی یک بازی برد-برد برای دو طرف یعنی ناشر و سفارش‌دهنده است. رسانه با انتشار رپورتاژ آگهی علاوه بر کسب درآمد و افزایش درآمد باعث می‌شود برای مشتریان پیشنهاداتی برای خرید محصولات و خدمات مختلف داشته باشد.

از طرفی انتشار رپورتاژ آگهی برای کسب‌وکارها علاوه بر این که در بحث سئو و بک‌لینک بسیار مهم است. باعث می‌شود اعتبار وب‌سایت بالاتر برود و تعداد افراد بیشتری با کسب‌وکار آشنا شوند و بین تعدادی از مخاطبان آن رسانه شناخته شوند.