تفاوت مهم تگ منیجر و آنالیتیکس چیست؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که در صورت اضافه کردن تگ منیجر، آنالیتیکس کاربردی ندارد؛ اما این تفکر اشتباه است و این دو با یکدیگر یک تفاوت عمده دارند.

آنالیتیکس یک سری دیتاهای پیش‌فرض به کاربر می‌دهد و برخی از دیتاها را هم نمی‌دهد.

تگ منیجر برای این لازم است که برخی از دیتاها را به آنالیتیکس اضافه کنیم؛ یعنی اینکه ما با تگ منیجر دیتاهایی را از سایت یا ابزارهای دیگر به آنالیتیکس می‌فرستیم. (مثلا: کدام ویدئو چقدر بازدید داشته است؟)

بعد از ارسال دیتاها، ما گزارش‌، تحلیل دیتاها و... را در پنل آنالیتیکس مشاهده خواهیم کرد؛ بنابراین تگ منیجر و آنالیتیکس مکمل هم هستند و هردو باید در کنار هم باشند.

برای درک بهتر این موضوع، این ویدئو و سایر ویدئوهای این جلسه را به‌دقت تماشا کنید تا با تفاوت این دو به‌طور کامل آشنا شوید.

خلاصه موضوعات ویدئو

اغلب افراد زمانی که که با تگ منیجر(Tag Manager) آشنا می شوند، تصورشان بر این است که می توانند بین تگ منیجر(Tag Manager) و آنالیتیکس(Analytics) یکی را انتخاب کنند. این در حالی است که هر یک از این ابزارها امکانات مختلفی دارند و به عبارتی تکمیل کننده یکدیگر هستند.
{آنالیتیکس به ما اطلاعاتی مثل دفعات کلیک روی یک المان،دفعاتی که یک ویدئو دیده شده و ... را نمیدهد.}
کار تگ منیجر این است که به سایت ما برود و اطلاعات مورد نیاز ما را جمع‌آوری کرده و برای ابزارهای دیگری مثل آنالیتیکس ارسال کند. بخش دیدن نتایج، گزارش گیری و تحلیل همگی در گوگل آنالیتیکس انجام می شوند.