بودجه تبلیغات

بعد از بحث پیام و اهداف در تبلیغات درباره m سوم که همان پول یا money است صحبت خواهیم کرد.

البته مناقشاتی بین ترتیب روند اِم‌های تبلیغات وجود دارد. در اینخصوص لازم به ذکر است این ترتیب‌ها بیشتر آموزشی است و در فضای عملی در کمپین‌ها باید مراحل را به‌صورت موازی بیش برد.

روش‌های بودجه‌بندی برای تبلیغات

1. در حد استطاعت

در این روش مشتری صادقانه بودجه تبلیغات را مشخص می‌کند. در این حالت اگر بودجه کم بود باید بررسی کنید که آیا امکان گوریلا مارکتینگ وجود دارد یا خیر. اگر امکان گوریلا مارکتینگ یا افزایش بودجه نبود از ابزارهای دیگر مانند روابط عمومی، استفاده از وبینارهای آموزشی و نمایشگاه‌ها و برگزاری همایش‌ها برای ترغیب مخاطب و تبلیغات استفاده کنید.

تبلیغات در اکثر موارد گران‌ترین جزو برنامه پروموشن است. فراموش نکنید که به‌عنوان تبلیغاتچی باید صادقانه درباره بودجه تبلیغات با مشتری صحبت کنید و او را از بودجه مورد نیاز برای موفقیت تبلیغات آگاه کنید تا در صورت امکان بودجه را بیشتر کند و یا از روش‌های جایگزین مثل روابط عمومی استفاده شود.

2. درصدی از تولید هر واحد محصول

در خیلی از شرکت‌ها از این روش استفاده می‌شود و درصدی از تولید محصول برای تبلیغات صرف می‌شود. ایراد این روش این است که بودجه تبلیغات که باید بر اساس اثربخشی تبلیغات تعیین شود بر حسب تعداد تولید محصول تعیین می‌شود. این رویکرد داخلی است و به روند تولید محصول مرتبط است. اما چند سال است که مرسوم شده و استفاده می‌شود.

3. بودجه‌بندی تبلیغات بر مبنای درصدی از فروش

در این روش به جای اینکه بودجه تبلیغات تکیه بر محصول باشد فراتر رفته و درصدی از فروش را ملاک قرار می‌دهد. اشکالات این روش از این قرار است:

• اگر فروش بالا رفت بودجه تبلیغات بیشتر می‌شود که ممکن است باعث صرف بودجه اضافی شود.

• اگر میزان فروش سقوط کرد نسبت بودجه تبلیغات کمتر می‌شود و تبعا تبلیغات کمتر می‌شود.

یکی از روش‌های خوب برای تعیین بودجه تبلیغات این است که تبلیغات را به آژانسی بسپارید که دارای سابقه کاری در حوزه کاری شما (برای رقبایتان) را داشته باشد.

4. برابری با رقبا

در این روش با تحقیقات بررسی می‌شود که رقبا چقدر برای تبلیغات هزینه می‌کنند و تبلیغ‌دهنده با توجه به مقایسه شرایط خود با رقیب به بودجه بندی می‌رسد.

ایراد این روش این است که ممکن است مشتری سایز برند خود را به نسبت رقیب درست ارزیابی نکند و به اشتباه خود را با برندی با اندازه دیگر و در زمانی دیگر مقایسه کند. زمان حضور در بازار در این روش بسیار مهم است. همچنین گاهی برخی منابع برای گمراه کردن افراد اطلاعات اشتباه منتشر می‌کنند و رقبا را به اشتباه می‌اندازند.

5. بودجه‌بندی بر اساس هدف انجام کار

سخت‌ترین و دقیق‌ترین روش این مدل است. در این روش باید مشخص کنید چه اهدافی دارید و از تبلیغات چه می‌خواهید. مثلا ببینیم چقدر فالوئر می‌خواهید جذب کنید و یا اینکه به چه تعداد بازدید می‌خواهید برسید و یا چقدر بفروشید.

پس بر اساس این اهداف و سگمنت‌های مختلف بازار و اینکه هر سگمنت چقدر جمعیت دارد و بر اساس مباحث Customer Adoption Curve ببینید دو بخش اول که حدودا 17 تا 18 درصد هستند چه تعدادند و در چه تعداد تاچ پوینت و به چه تعداد باید meet شوند تا به هدف برسید. این روش سخت است اما عدد دقیقی به شما می‌دهد.

کدام روش بودجه‌بندی تبلیغات از همه بهتر است؟

هیچ بهتر و بدتری وجود ندارد! در واقعیت از تمام این روش‌ها در کنار هم استفاده می‌شود. مثلا کارفرما می‌گوید چقدر بودجه دارد و می‌خواهد به تعداد مشخصی فروش برسد. شما باید همزمان رقبا را بررسی کنید تا ببینید چقدر هزینه به تبلیغات اختصاص داده است تا درباره روش انجام کار و هدف بیشتر بررسی کنید.

 

خلاصه موضوعات ویدئو

1-در حد استطاعت
2-درصدی از تولید هر واحد محصول
3-درصدی از فروش
4-برابری با رقبا
5-هدف انجام کار
در این ویدئو درباره هر یک از این روش‌ها و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها توضیحات تکمیلی داده شده است.

احتمالا پس از آشنایی با انواع روش‌های بودجه‌بندی، برای هر یک از شما سوال پیش می‌آید که کدام یک از روش‌های بودجه بندی برای تبلیغات، روش بهتری است؟
مسلماََ نمی‌توان گفت کدام یک از این 5 روش، روش بهتری است. در واقیعت ما این روش‌ها را در کنار هم می‌گذاریم و با توجه به بررسی موضوعات مختلف گزینه مناسب خود را انتخاب خواهیم کرد.