آشنایی با تکنیک‌های اثربخشی محتوا

می‌خواهیم یاد بگیریم که چطور ساختار محتوای جذاب متن و سناریوها را استخراج کنیم. یک سری تکنیک‌هایی که با توجه به گذر زمان نشان داده شده‌اند که اثر بخش هستند و می‌توانند روی مخاطب تاثیر اثربخشی بگذارند.

تکنیک آیدا (AIDA)

این تکنیک شامل چهار گام زیر است:

Attention (توجه)

Interest (علاقه‌مندی)

Desire (اشتیاق)

Action (اقدام)

مثال از ساختار آیدا

کسب نمره 9 آیلتس در 123 روز.

مسیر مهاجرت به کانادا را هموار کردیم.

قبل از اقدام از مشاورۀ رایگان مشاوران ما استفاده کنید.

برای ثبت نام کلیک کنید.

توضیحات ساختار متن بالا: ابتدا با یک تیتر جذاب، توجه شما را با نمره 9 آیلتس به خودم جلب کردم. در ادامه متنی نوشتم که شما را مشتاق می‌کند؛ در بخش سوم یا Desire تمایل داشته باشید تا از خدمات یا محصول من استفاده کنید. در آخر با Action، دعوت کردم تا یک کاری را انجام بدهید، که همان CTA است.

با چهار گامی که به شما معرفی کردم، می‌توانید سناریو و کپشن بنویسید، پادکست تولید کنید، سریال درست کنید. سریال‌ها هم در قسمت اول یک سری اتفاق جذاب می‌افتد. مثل سریال Game of Thrones (بازی تاج‌وتخت) که در قسمت اول بچه‎‌ای از برج پرت می‌شود یا کسی می‌میرد. این اتفاق برای جذب کردن مخاطب برای تماشای قسمت‌های بعدی است. ممکن است از مخاطب بخواهد تا اقدامی را انجام بدهد. مثل خرید اشتراک، عضو شدن در صفحه (Subscribe).

تمرین: برای کسب‌وکار فرضی خودتون یک مثال بنویسید.

تکنیک BAB

این تکنیک از سه بخش زیر تشکیل شده است:

Before (قبل)

After (بعد)

Bridge (پل)

نمونه این تکنیک مثل تبلیغاتی است که قبل و بعد از استفاده از خدمات را به مخاطب نمایش می‌دهد. مثل قبل از کاشت مو، بعد از کاشت مو، خانۀ موی ایران. این مدل تبلیغات یکی از کلیشه‌ای‌ترین مدل‌های تبلیغ نویسی است، اما لزوما همه کلیشه‌ها بد نیستند. اگر کاری خوب نباشد، کلیشه نمی‌شود.

فرایند این تکنیک به شکلی است که تبلیغ، مخاطب را با خود به جایی می‌برد که دوست ندارد، در آنجا باشد. در مرحله بعد جایی که مخاطب دوست دارد را نشان می‌دهیم. در نهایت پلی که می‌تواند به آن برسد را به او معرفی می‌کنیم.

مثال از BAB: منی که نمی‌تونستم دو خط بنویسم؛ حالا دارم تمام محتوای سایت خودمو می‌نویسم. اگه تو هم لازمت میشه کلیک کن.

تکنیک PAS

در این تکنیک به یک مشکل اشاره می‌کنیم. در مرحله بعد کمی شروع به بزرگ‌نمایی و تحریک کردن (یا اصطلاحا نمک روی زخم پاشیدن) می‌کنیم. در نهایت راه حل را به مخاطب می‌دهیم. که شامل سه مرحله زیر است:

Problem / Pain (مشکل / درد)

Agitate (پریشان / مضطرب)

Solution / Solve (راه‌حل / حل کردن)

برای مثال:

محتوای سایتت رو نمی‌تونی بنویسی؟

به نظرت واسه یکی با مدرک لیسانس، این بد نیست؟

ساده‌تر از اونیه که فکرشو بکنی!

به پیجم سر بزن!

هر چقدر بیشتر بتوانی با احساسات مخاطب ارتباط برقرار کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید.

تکنیک دوبله

این تکنیک در مذاکره خیلی کاربرد دارد. از نظر روانی، مردم اگر با شما همراه باشند، با شما می‌آیند. چون به شما و طرز تفکر شما اعتماد می‌کنند.

برای مثال:

دوست دارید، کسب و کار خودتون رو پرفروش‌تر و پرسودتر کنید؟

دوست دارید، مشتریان بیشتری داشته باشید؟

پس این دوره رو تا آخر دنبال کنید.

از این تکنیک می‌توانید در کپشن‌نویسی استفاده کنید. اما سوال نباید سلیقه‌ای باشد. مثل، آیا به رنگ زرد علاقه دارید؟ همیشه باید سعی کنید که صحبت ادامه پیدا کند. باید مثل پینگ‌پنگ ادامه داشته باشد و شما نباید بحث را تمام کنید.

در ادامه تکنیکی به شما معرفی خواهم کرد که اگر آن را یاد بگیرید، تمامی تکنیک‌ها بیشترین اثربخشی را خواهند داشت.

تئوری Jobs to be done

با یک مثال این تئوری را تعریف می‌کنم:

روزی من یک آینه قدی خریدم. برای اینکه بتوانم خودم را در آن به صورت کامل مشاهده کنم تا اگر لباس من چروک یا نامنظم است، آن را ببینم. وقتی می‌خواستم آن را نصب کنم، دریل نداشتم. از همسایه یک دریل قرض گرفتم، بعد متوجه شدم که مته ندارد. برای خرید مته مجبور شدم به حسن آباد بروم. در نهایت آینه را نصب کردم.

من از حسن آباد چی خرید کردم؟ سوراخ روی دیوار و در نهایت لذت نگاه کردن خودم در آینه را خرید کردم.

تئوری Jobs to be done به ما یاد می‌دهد که مردم به دنبال کالا نمی‌گردند. خیلی وقت‌ها به دنبال یک حس یا نیاز می‌گردند. مثلا کسی که با X میلیون تومان خرید می‌کند، می‌تواند از هر طریق دیگری ساعت را ببیند. اما به‌دنبال جذابیت و دیده شدن است.

سعی کنید نیاز مخاطب را دقیق شناسایی کنید. برای این کار باید ابتدا مخاطب را بهتر بشناسید.

تیترنویسی

تیترنویسی در اصل سلام اول ماست و باعث می‌شود، مخاطب روی لینک ما در گوگل کلیک کند و وارد سایت شود. باعث می‌شود محتوای ما را بخواند. چند تکنیک برای تیترنویسی وجود دارد که تا به امروز توانسته اند، کلیک خوبی را از مخاطب دریافت کنند. این تکنیک از عناصر و بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

غافلگیر کردن مخاطب

مخاطب توقع ندارد بعضی از کلمات را ببیند، ولی با دیدن آنها باعث می‌شود حس کنجکاوی آنها فعال شود. مثلا، این پست کاملا مزخرف است، آن را مطالعه نکنید.

سوال پرسیدن

سوالات همیشه در ذهن مخاطب رد و بدل می‌شود، اینکه بتواند جواب سوال خود را دریافت کند، همیشه پرکاربرد است. مثلا، آیا می‌دانید چطور می‌توانید عناوین جذابی بنویسید؟

برانگیختن کنجکاوی

برای مثال «11 راه برای افزایش میزان بازدید سایت شما؛ مورد نهم را از دست ندهید». این مدل باعث می‌شود تا مخاطب همه موارد را بخواند، علی الخصوص مورد نهم.

منفی کردن عنوان

در این مدل به‌جای تشویق کردن مخاطب به انجام کاری، آنها را منع می‌کنیم. مثلا، این 4 اشتباه را در محتوانویسی نکنید. یعنی بازدارنده است.

چطور؟ (How to)

افراد هنگام جستجو در گوگل با چطور شروع می‌کنند. با استفاده از «چطور» می‌توانید، ارتباط بهتری با مخاطب برقرار کنید. چون دقیقا عنوانی را نوشته‌اید که مخاطب به‌دنبال آن است. مثلا، چطور قرمه سبزی بپزیم؟ چطور تیترهای جذابی بنویسم؟

استفاده از اعداد

اعداد تاثیر بسیار زیادی دارد. چون با نوشتن اعداد باعث می‌شود تا یک شفافیتی در عنوان به‌وجود بیاید تا مخاطب قبل از کلیک بداند چه محتوایی باید بخواند. مثلا، «101 عنوان تایید شده برای افزایش نرخ کلیک».

صدا کردن مخاطب

در این تکنیک شما، مخاطب خود را خطاب قرار می‌دهید. برای مثال «راهنمای نوشتن تیترهای جذاب برای نویسندگان تازه‌کار». افرادی که این ویژگی را داشته باشند و به‌دنبال تیترنویسی هم باشند، کلیک می‌کنند.

شفافیت

هر چقدر بتوانید اطلاعات بهتری به مخاطب بدهید، میزان شفافیت افزایش پیدا می‌کند. برای مثال، «3 استراتژی برای افزایش 1000 کلیک در 24 ساعت».

8 تکنیک بالا می‌تواند، در افزایش بازدید محتوای شما موثر باشد. شما اگر بهترین محتوا را هم داشته باشید و پست شما در اکسپلور هم رفته باشد، تیتر اثر بخشی نیاز دارید تا مخاطب پس از دیدن پست شما کلیک یا تاچ کند.

 

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


سلام و عرض احترام - این بخش بنظرم بخشی بود که محتواهای قبلی در خصوص محتوا رو کامل تر کرد و مطالبی که ارائه شد برای افرای که مساله ای در این خصوص در ذهن شان دارند،بسیار کاربردی است.
سوالی ندارم و صرفا خواستم تشکر کرده باشم و بازخوردی بدهم. سپاس از شما

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
15467

خلاصه موضوعات ویدئو

برخی از تکنیک‌های اثربخش نویسی که کاربرد زیادی دارند عبارتند از: تکنیک آیدا، تکنیک (Before, After, Bridge) BAB، تکنیک (Problem, Agitate, Solution) PAS و تکنیک دو بله

یکی از تکنیک‌های اثربخش نویسی در متن، تکنیک آیدا است. تکنیک آیدا که در کپی رایتینگ استفاده می‌شود شامل چهار مرحله توجه (Attention)، علاقه (Interest)، میل (Desire) و عمل (Action) است. تکنیک آیدا به همراه مثال در ویدیو آموزش داده شده است.

تکنیک BAB دارای سه بخش قبل، بعد و پل است. در این تکنیک ابتدا مخاطب را به جایی می‌بریم که دوست ندارد در آنجا باشد، سپس مخاطب را به جایی که دوست دارد در آنجا باشد می‌بریم و در نهایت به مخاطب اعلام می‌کنیم که کسب و کار ما پل رسیدن از جایی که دوست ندارد به جایی که دوست دارد است. تکنیک BAB به همراه مثال در ویدیو آموزش داده شده است.

تکنیک PAS دارای سه مرحله است. در این تکنیک ابتدا مشکل را بیان می‌کنیم، در مرحله دوم مشکل را بزرگنمایی می‌کنیم و در مرحله آخر راه حل را به مخاطب ارائه می‌دهیم. این تکنیک با مثال در ویدیو آموزش داده شده است.

این تکنیک یکی از تکنیک‌های پرکاربرد در مذاکره است. در این تکنیک از مخاطب دو سوال که جواب آن‌ها قطعا بله است پرسیده می‌شود و در نهایت پیشنهاد یا راه حل نهایی به او داده می‌شود. تکنیک دو بله به همراه مثال در ویدیو آموزش داده شده است

یکی از مواردی که در جذب مخاطب تاثیرگذار است و باعث می‌شود مخاطب بر روی محتوا کلیک کند تیتر جذاب است. برای تیتر نویسی و نوشتن تیتر جذاب تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آ‌ن‌ها عبارت است از: غافلگیر کردن مخاطب، سوال پرسیدن، برانگیختن کنجکاوی، منفی کردن عنوان، چطور؟، استفاده از اعداد، صدا کردن مخاطب و شفافیت.
هر یک از تکنیک‌های تیتر نویسی به همراه مثال در ویدیو شرح داده شده است.