زمانی که خودمان تنها هستیم یا تیممان کوچک است، وقتی کارهای مارکتینگ (مانند: ارسال اس‌ام‌اس برای کاربران) انجام دهیم؛ باید لیست کاربران را درآورده و داخل پنل اس‌ام‌اس ببریم؛ اما وقتی تیم بزرگ می‌شود، انجام فرایندهای این‌چنینی کاری سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

در تیم‌های بزرگ، برای دسترسی به اطلاعات کاربران، باید به تیم دیتا یا تیم فنی درخواست بدهید تا لیست را تهیه کنند. این کار شاید نصف یک روز زمان ببرد و کار با تأخیر انجام خواهد شد. برای رفع این چالش ابزارهای زیادی وجود دارند.

یکی از مهم‌ترین ابزارها برای انجام خودکار کارهای مارکتینگ، دسته ابزارهای مارکتینگ اتومیشن هستند. مارکتینگ اتومیشن یکی از ابزارهایی است که بسیاری از کارهای تکراری ما را به‌صورت اتوماتیک انجام می‌دهد و کمک می‌کند که بسیاری از کارهای فرسایشی را انجام ندهیم.

ابزار مارکتینگ اتومیشن یک ابزار گران‌قیمت است و برای افرادی که دارای استارتاپ‌های بزرگ هستند و می‌توانند ماهانه هزینه زیادی برای این ابزار پرداخت کنند، مناسب است؛ همچنین بهتر است که افرادی که می‌خواهد به‌عنوان دیجیتال مارکتر در یک کسب‌وکار بزرگ مشغول به کار شوند، با این ابزار آشنا باشند.

آشنایی با webengage.com

در ایران بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ از webengage به‌عنوان ابزار مارکتینگ اتومیشن استفاده می‌کنند؛ زیرا هزینه‌های نسبتاً مناسب‌تری دارد. از طرفی مانند نمونه‌های آمریکایی یا اروپایی، تحریم نیست و با شرکت‌های ایرانی همکاری می‌کند.

برای استفاده از این ابزار باید یک نفر در خارج از ایران، هزینه را به دلار واریز کند؛ اما ازآنجایی‌که این ابزار در ایران رایج شده است، بهتر است که دیجیتال مارکترها با webengage آشنا شوند تا بتوانند در شرکت‌های بزرگ کار کنند.

مهم‌ترین هدف از مارکتنیگ اتومیشن

ما با استفاده از سئو، گوگل ادز، تبلیغات کلیکی و... همواره سعی در جذب مخاطب داشته‌ایم؛ اما در مارکتینگ هدف ما تعامل با کاربر و جذب دوباره اوست؛ یعنی می‌خواهیم یک مشتری را به مشتری وفادار تبدیل کنیم.

درواقع ما در کسب‌وکار، در 3 مرحله برای ایجاد تعامل با کاربر کار می‌کنیم.

1- مرحله جذب کاربر برای دیدن ما (محصولات یا خدمات ما Acquisition

2- مرحله فعال‌سازی کاربر (اقدام کردن او به ثبت‌نام در سایت یا خرید اولیه) Activation

3- مرحله بازگشت و نگهداری کاربر Retention

در مارکتینگ اتومیشن تقریباً 95 درصد تمرکز بر روی Retention است.

ما در این دوره درباره جذب کاربر صحبت نمی‌کنیم. بیشترین تمرکز ما در این دوره، بر روی بازگشت و نگهداری کاربر است و کمی درباره فعال‌سازی کاربر صحبت خواهیم کرد.

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


تشکر ویژه از جناب قناد زاده بابت معرفی ابزار بی نظیر وب انگیج که یکی از بهترین درسهای دوره بود به نظرم.
سوالم اینه که پس خود وب انگیج عملا ابزار اکشن برای ارسال پیام نداره و باید از ابزارهای بیرونی به این سیستم متصل کرد. درسته؟
برای مثال برای بخش سگمنت، ما خروجی آر اف ام رو از پلتفرم تحلیل داده میتونیم با وبسرویس دریافت کنیم؟
ابزار پیامک و ایمیل هم که فرمودید میشه متصل کرد. و فقط وب پوش اگر اپلیکیشن نداشته باشیم چطور باید استفاده کنیم که در مرورگر افراد پوش بیاد. یعنی چه ابزاری تو ایران میتونه به وب انگیج وصل بشه؟

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
15488

سلام وقت بخیر
موضوعی که وجود داره ، ما چطور میتونیم مارکتینگ اتومیشن رو توی اشل یک کسب وکار کوچک پیاده کنیم ، این موضوع اصلا امکان پذیر نیست ؟

در یک سایت وردپرسی در حد رفع نیاز های اولیه ای این موضوع ، مثل سبد خرید رها شده ، و سایر موارد جزئی که در کسب و کار های کوچک برای فرو به ما کمک کنه ، نه اشل کسب و کارهای بزرگ که بخوایم ریزترین رفتار کاربر رو مورد بررسی قرار بدیم و...

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
15825

خلاصه موضوعات ویدئو

مارکتینگ اتومیشن Marketing Automation ابزاری است که به دیجیتال مارکتر کمک می‌کند تا وابستگی کمتری به تیم فنی داشته باشد. ارزش افزوده‌ی مارکتینگ اتومیشن Marketing Automation برای دیجیتال مارکتر سرعت، دقت و On Time بودن است.
ویژگی Segmentation مارکتینگ اتومیشن به دیجیتال مارکتر کمک می‌کند تا راحت‌تر مخاطبان خود را بخش بندی Segment کند.
یکی دیگر از ویژگی‌های مارکتینگ اتومیشن قابلیت تعریف Trigger و Journey برای خودکار سازی فرایندهای مارکتینگی است

مارکتینگ اتومیشن Marketing Automation انوع مختلفی دارند که در ادامه شرح داده شده است.
1. مارکتینگ اتومیشن‌های ابزارهای مارکتینگی کوچک مانند ایمیل مارکتینگ، پوش نوتیفیکیشن Push Notification.
2. مارکتینگ اتومیشن‌های All in One که تمام کانال‌های بازاریابی را در خود دارد مانند ابزار Webengage