در این بخش، اینفلوئنسر مارکتینگ را در شبکۀ اجتماعی اینستاگرام بررسی می‌کنیم.

اینفلوئنسر کیست؟

افراد معروف یا تأثیرگذاری هستند که مخاطبان زیادی در اینستاگرام دارند و روی مخاطبان تأثیر خیلی خوبی دارند. افراد معروف مثل بازیگران، خوانندگان و کسانی که مخاطبانشان را در حوزۀ اینستاگرام با تولید محتوا به‌دست می‌آوردند.

معمولاً اینفلوئنسرها را به 4 بخش تقسیم می‌کنیم: دسته‌بندی اول برمبنای تعداد فالوئر است. معمولاً زیر 10K را نانو اینفلوئنسر می‌گویند، بین 10K تا 100K را میکرو اینفلوئنسر، بین 100k تا 500k را ماکرو اینفلوئنسر و بیشتر از 500K را مگا اینفلوئنسر می‌گویند.

در یک دسته‌بندی رایج‌تر اینفلوئنسرها را به دو دسته تقسیم می‌کنند.weinerها و Bloggerها.

weinerها افرادی هستند که در اینستاگرام محتوای طنز تولید می‌کنند و به‌شدت افراد تأثیرگذاری هستند. این دسته ضریب نفوذشان روی مخاطبانشان خیلی بالا است.

Bloggerها کسانی هستند که معمولاً محتوای متنی تولید می‌کنند و در استوری‌هایشان محتوای ویدئویی هم تولید می‌کنند. معمولاً در یک حوزۀ خاص شروع به فعالیت کرده‌اند و توانسته‌اند مخاطبانشان را جذب کنند، مانند آشپزی، گردشگری، گیم و... برند یا صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی با همکاری اینفلونسرها محتواهایشان را در پیج اینفلوئنسر قرار می‌دهند و پیامشان را به‌وسیلۀ اعتباری که اینفلونسر در نزد مخاطبانشان دارد به دیگران انتقال می‌دهد.

یک محتوای خوب در آمریکا که اینفلوئنسر تبلیغش را انجام می‌دهد تا 40 درصد مخاطبانی که تبلیغ را می‌بینند از آن سرویس استفاده می‌کنند. در اروپا این عدد حدود 31 درصد است. با توجه به سرچ گوگل در چهار پنج سال گذشته، کلمۀ اینفلوئنسر مارکتینگ رشد خیلی زیادی داشته است. اگر بخواهیم این حوزه را در ایران بررسی کنیم و ببینیم که چرا اینفلوئنسر مارکتینگ به یک مدیای خیلی تأثیرگذار تبدیل شده است در ابتدا باید به اینستاگرام اشاره کنیم. اینستاگرام جزء شبکه‌های اجتماعی محبوب است که در ایران هنوز فیلتر نشده است. کارهای که در اینستاگرام انجام می‌شود تبدیل به فعل شده‌اند. مردم ساعت‌های زیادی با این شبکۀ اجتماعی کار می‌کنند و اینفلوئنسرها جزء پیشروهای این شبکه هستند که توانسته‌اند با محتوایشان، مخاطبانی را جذب کنند.

مورد بعدی این است که اینفلوئنسرها از جنس خود مردم‌اند و محتوایی که تولید می‌کنند به زبان مخاطبانشان است و به قول معروف خیلی خودمانی و شیرین است. وقتیweiner محتوای طنز تولید می‌کند دقیقاً همان شوخی‌هایی را انجام می‌دهد که شما در جمع دوستانتان انجام می‌دهید. آنها با یک سری فیلتر رسانه‌ای این ‌را پخش می‌کنند. اگر بلاگری به سفر می‌رود دقیقاً همان کارهایی را انجام می‌دهد که شما زمانی که سفر می‌روید انجام می‌دهید. دقیقاً از زبان خود افراد صبحت می‌کنند و این باعث می‌شود تا اعتبار خیلی زیادی کسب کنند و میزان درگیر شدن افزایش یابد. این ارتباط، ارتباط خیلی عمیقی است. یک دلیل دیگر که اینفلوئنسرها تأثیر خیلی دقیقی روی مخاطب می‌گذارند این است که این رسانه یک رسانۀ دوسویه است، یعنی هم اینفلوئنسر تأثیر دارد و هم آن فالوئرها تأثیر می‌گیرند. وقتی یک پست به اشتراک گذاشته می‌شود کامنتش باز است و مخاطبان می‌توانند نظرشان را بنویسند تا اینفلوئنسرها جواب دهند. همچنین، در دایرکت‌ها باهم در ارتباط‌اند و با هم حرف می‌زنند. این نکته را بدانید که وقتی یک اینفلوئنسر تبلیغ شما را می‌گذارد از اعتبارش مایه می‌گذارد و آن کار را انجام می‌دهد، پس سعی کنید تبلیغتان، تبلیغ دروغی نباشد. یک فرمت تبلیغاتی داریم که کمی بزرگنمایی می‌کنیم که آن طبیعی است ولی چیزی را تبلیغ نکنید که نتوانید ارائه بدهید. چون وقتی مخاطبان بفهمند که دروغ گفته‌اید آنها به اینفلوئنسر می‌گویند و در ادامه باعث می‌شود که در جامعۀ اینفوئنسرها نام برند شما با دروغگویی عجین شود. طبیعتاً در چنین حالتی کسی دیگر تبلیغ شما را انجام نمی‌دهد و کسی هم از شما خرید نمی‌کند.

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


مسعود جعفری فراموش کردن بگن ادونچر کار کردن اسم ادونچر هنوز برا رقیبا ترسناکه

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
15686

خلاصه موضوعات ویدئو

به افراد معروف و تاثیرگذاری که مخاطبین زیادی در شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام دارند و می توانند تاثیر خوبی روی مخاطبین خود بگذارند، اینفلوئنسر گفته می‌شود. بازیگران، فوتبالیست‌ها، خواننده‌ها یا افراد دیگری که در بستر اینستاگرام با استفاده از تولید محتوا، توجه مخاطبین زیادی را به خود جلب کرده اند، در این دسته قرار می‌گیرند.

1-مگا Mega
2-ماکرو Macro
3-میکرو Micro
4-نانو Nano

اینفلوئنسری که بین 4 هزار الی 10 هزار دنبال‌کننده follower دارد، نانو اینفلوئنسر نامیده می‌شود.

اینفلوئنسری که بین 10 هزار الی 100 هزار دنبال‌کننده follower دارد، میکرو اینفلوئنسر نامیده می‌شود.

اینفلوئنسری که بین 100 هزار الی 500 هزار دنبال‌کننده follower دارد، ماکرو اینفلوئنسر نامیده می‌شود.

اینفلوئنسری که بیش از 500 هزار دنبال‌کننده follower دارد، مگا اینفلوئنسر نامیده می‌شود.

اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی برند یا صاحبان کسب و کارها با همکاری اینفلوئنسرها، محتوای خود را در صفحه اینفلوئنسر قرار می دهند و پیام آن ها به واسطه اعتباری که آن اینفلوئنسر در نگاه مخاطبینش دارد، به صورت تاثیر گذار انتقال داده می شود.