پرسش‌وپاسخ جلسه دهم دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال - خرداد 99

سوال 1: برای آوردن اسم آخرین افراد ثبت‌نام‌کننده داخل سایت آیا نیاز به اجازه گرفتن از مخاطب هست یا خیر؟

پاسخ: از نظر حقوقی اطلاعی ندارم ولی از نظر اجرایی ایرادی نمی‌بینم. افرادی که برای ثبت‌نام میان و می‌بینند اسمشون نمایش داده می‌شه اگر مشکلی با این قضیه داشته باشند ثبت‌نام نمی‌کنند. از طرفی شما در بخش شرایط استفاده یا قوانین ثبت‌نام یه بندی اضافه کنید که نام ثبت‌نام کننده در سایت نمایش داده خواهد شد و کاربر اگر این شرایط رو بپذیره، از نظر حقوقی هم مشکلی نخواهد بود.

سوال 2: آیا موقعی که میخواهیم از مشتری پول دریافت کنیم باید جدی باشیم؟ و در بلاگ سایت چون می‌خواهیم مخاطب باهامون راحت باشه میتونیم خودمونی باشیم و یا اینکه در کل سایت باید لحن جدی رو پیش بگیریم؟

پاسخ: من یه لایو با حامی غفاری درمورد Tone Of Voice قبلا داشتم اون رو حتما ببینید. با روش AB Test می‌شه بررسی کرد که برای مخاطب کسب‌وکار چه لحنی مناسبه. چون هر کسب‌وکار مخاطبان خاص خودش رو داره و نمی‌شه. جواب قاطع و یکسانی برای این سوال در حوزه‌های مختلف وجود نداره.

سوال 3: داخل فایل پرسش و پاسخ روز یکشنبه شما اشاره به جزیره آبی در اقیانوس قرمز کردین و من دچار ابهام شدم و میخواستم یکبار دیگه اگر ممکنه فرق بین بازار گوشه و جزیره آبی رو توضیح بدین؟ مگر غیر از این هست که یک گوشه ای از بازار دیجیتال مارکتینگ، مدارس هستن؟ خب شما وقتی دارین به این گوشه خدمت میدین یعنی بازار گوشه رو گرفتین دیگه؟  

پاسخ: ممکنه هم‌پوشانی‌هایی هم داشته باشند. اما یه فرق عمده داره، بازار گوشه معمولا جایی از بازار هست که کسی بهش توجه نکرده و ارزش‌آفرینی اونجا انجام نشده به‌خاطر اینکه سود کافی نداره یا گوشه‌ای از بازار که به نیاز‌هاش پاسخ درستی داده نشده. اما جزیزه آبی این هست که شما برای بخشی از بازار یه ارزش متفاوت ایجاد می‌کنید یا خودتون رو متفاوت نشون می‌دید و در دل اون بازار مشتریان خاص خودتون رو به‌دست میارید.

سوال 4: در قرارداد ترب، بندی به نام مجوز دسترسی ترب به محتوای ما رو داره. ترب که به صورت کلیکی عمل می‌کنه چه نیازی به محتوای ما داره و اگر یک مارکت‌پلیس از این نوع محتوا استفاده کنه از یک طرف گوگل فکر می‌کنه که ما کپی کردیم، ار طرف دیگه احتمال دیده شدن محتوای ما بیشتره. کدوم کفه ترازو سنگین‌تره و اصلا برداشتم درست هست یا نه؟

پاسخ: اینکه گفتید مجوز دسترسی به محتوا باید ببینم دقیقا چی نوشته، درواقع تا اون بند رو عینا خودم نخونم نمی‌تونم نظر بدم. این بند رو در گروه پشتیبانی بذار، اونجا درموردش من نظرم رو می‌گم و صحبت می‌کنیم.

سوال 5: مجموعه‌هایی که به طور خاص در یک حوزه فعالیت می‌کنند و یکی از سایرین پیشی گرفته، فعالیت در اون‌ها به‌عنوان فروشنده منطقیه؟ به‌طور خاص منظورم باسلام هست. قبول دارم که به‌واسطه خیلی چیزها یکیش تجربه عملی هست پیش‌روتر هستند اما آیا درسته که در بستر فروش رقبا فعالیت کنیم؟

پاسخ: بستگی داره. مثلا من الان نشربرآیند رو دارم و تولیدکننده کتابم. مثلا کتاب خون نحس نشربرآیند هرجا فروش بره برای من فرقی نداره، دیجی‌کالا، آدینه‌بوک یا ‌کتاب‌فروشی‌های فیزیکی و ... درواقع هرجا فروش بره من به‌عنوان ناشر برنده هستم. اما یه وقتی هست تا من بیام سایت فروشگاهیم رو راه‌اندازی کنم و از سئو و بازاریابی محتوا و سوشال ورودی بگیرم یکسال طول بکشه، در چنین شرایطی اگر در دیجی‌کالا بفروشم ممکنه زودتر جواب بگیرم. اما به خطراتی هست مثلا نکنه دیجی‌کالا مشتریان من رو شناسایی و بعد محصول جایگزین بذاره و من رو حذف کنه. این نگرانی ها هست و شاید شما تصمیم بگیری که دور سود کوتاه مدت رو خط بکشی و فقط به بلندمدت فکر کنی. پس یه سری محاسبات رو باید انجام بدی و تصمیم بگیری که می خوای از همون اول فروش داشته باشه یا نه صبر کنی در بلندمدت. پیشنهاد می‌کنم درمورد پنج نیروی رقابتی پورتر هم جستجو کنید و مطالبی رو بخونید.

سوال 6: در این بازار رقابتی چگونه می‌توان از ویدیو مارکتینگ برای پیشبرد استراتژی استفاده کرد؟ زمینه کاری من در فروش اینترنتی فرش هست.

پاسخ: ویدیو مارکتینگ بخشی از کانتنت‌مارکتینگ هست. صبر کنید در جلسات بعدی درمورد کانتنت، استراتژی محتوا و ویدیومارکتینگ صحبت خواهیم کرد. 

سوال 7: قیمت‌های زیر قیمت تعادلی بازار نمی‌تونه به نام برند آسیب بزنه؟ با دادن خدمات بیشتر و کمتر کردن حاشیه سود برای شرکت‌ها می‌تونه استراتژی مناسب برای رقابت باشه؟

پاسخ: بحث Dumping یا اصطلاحا زیرفروشی که در فارسی گفته می‌شه، بحث بسیار پیچیده‌ای هست. تعدادی از افراد کِیس‌اِستادی‌های بسیار زیادی رو میارن که رقیب قَدر اومده و با زیرفروشی (زیرقیمت بازار / زیرقیمت تولید) تونسته سهم بازار بگیره. اینجوری رقبا ورشکست بشن و کنار بکشند و زمانی که خودش رو جا انداخت اون‌موقع قیمت‌ها رو تغییر بده. یه نمونه که بشه مثال زد، افزایش قیمت عجیب اسنپ و تپسی بود. در چندسال اخیر تعداد بسیار زیادی از تاکسی تلفنی‌ها عملا از دور خارج شد و تاکسی‌های اینترنتی جای اون‌ها رو گرفتن. در ابتدای کار قیمت تاکسی اینترنتی زیر قیمت بازار بود و به نظر من Dumping اتفاق میفتاد. خودشون توضیح می‌دادن که ما اصلا و ابدا Dump نمی‌کنیم و ما برای گرفتن سهم بازار سرمایه‌گذاری کردیم. اصولا هم سرمایه به سمت انحصار تمایل داره.

آیا این موضوع به اسنپ آسیب زد؟ باید ببینی آسیب در ذهن کی؟

خب من مسافر خوشحال بودم دوسال با قیمت پایین سوار تاکسی اینترنتی می‌شدم و همون موضوع رضایت من رو جلب کرد و الان هم با وجود اینکه قیمت‌ها بالا رفته همچنان ازش استفاده می‌کنم. راننده هم مجبوره. خب می‌بینه اگه بره آژانس سرویس بهش نمی‌خوره و از اسنپ استفاده می‌کنه. 

این مواردی که گفتیم برای B2C بود. درمورد B2B شرایط فرق می‌کنه. ممکنه پایین آوردن قیمت بسیار برای بیزینس خطرناک باشه، صنف شما رو جریمه کنه و از بازار کلا حذف بشید. این موارد رو باید موردی بررسی کرد.

سوال 8: اینکه در قسمتی از پرسش هفته‌های گذشته در جواب صحبت خانم رازقی فرمودین یکی از راه‌ها برای اینکه مطالب در وبلاگ زودتر دیده بشه گذاشتن مطلب در ویرگول و یک SEO کوچک روی ان انجام دادنه. ولی نکات SEO در وبلاگ‌هایی مثل ویرگول رو نگفتین اگه ممکنه نکاتش رو بگین تا ماهم پرونده وبلاگ‌هارو در جزومون ببندیم وموضوع تکمیل بشه    

پاسخ: موارد مرتبط با SEO رو در بخش مربوط به سئو خواهیم گفت.

سوال 9: بنده چندین سایت و دامنه دارم، مانند یک شرکت هلدینگ، می‌توانم همه این دامنه‌ها رو بر روی یک هاست داشته باشم؟ هر سایت حجم ورودی متفاوتی دارد. تمام ایمیل‌های شرکت بر روی یک هاست هست، حجم ایمیل‌ها بالا است.      

پاسخ: روی Dedicated Server و سرور مجازی بله می‌شه. برای سرورهای مجازی باید بپرسید از متخصص فنی تا شما رو راهنمایی کنند.

سوال 10: من می‌خواهم به عنوان دیجیتال مارکتر روی کسب و کار فروش قطعات موتور شروع به کار کنم، اما از نحوۀ گرفتن دستمزد و قرارداد آن با کارفرما اطلاعی ندارم، انتظارات کارفرما نسبت به یک دیجیتال مارکتر چی هست و دیجیتال مارکتر چه گزارش‌هایی را باید هرماه به کارفرما بدهد.  

پاسخ: تمام چیزی که در این دوره برای بازاریابی دیجیتال می‌گیم جز وظایف تو به عنوان دیجیتال مارکتر هست و باید انجام بدین. درمورد قیمتُ ببینید قیمت خدمات اسلوب مشخصی نداره، تو یه سری از موارد نمی‌شه قیمت درآورد. برای مثال انجمن گرافیک ایران اومده یه کف قیمتی رو برای طراحی پوستر تعیین کرده، ولی هستن افرادی که زیر این قیمت کار می‌کنند یا حتی رایگان طرح می‌زنند فقط برای اینکه دیده بشن و اسمشون روی چندتا کار باشه و به‌عنوان طراح اون‌ها رو بشناسن. عده‌ای هم هستن که قیمت بالاتر حتی تا 3برابر بیشتر کار می‌کنند و توجهی به قیمت انجمن ندارند. گاهی برند و اعتبار اون طراح هست که قیمت رو بالاتر می‌بره. قیمت خدمات در دیجیتال مارکتینگ که دیگه انجمنی هم نیست ببین دیگه اوضاعش چقدر می‌تونه متفاوت باشه.

من به اون‌هایی که اوایل کارشون هست توصیه می‌کنم ساعتی دستمزد بگیرن که درطول چندماه خودشون و توانمندی‌شون رو به کافرما ثابت کنند یا اینکه کارمندی رو انتخاب کنند و در یک شرکتی حقوق ثابت بگیرند. درمورد قرارداد هم یه قرارداد استخدامی داریم که طبق قانون کار شما حقوق می‌گیرید. بعضی کارها رو هم می‌تونید پروژه‌ای قرارداد ببینید. در اوایل سر حقوق سخت‌گیری نکنید و سعی کنید بیشتر ازرش‌آفرینی کنید.

 

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


بیشتر مشتری های من ساکن شهرهای غیر از تهران هستن. دوستان در گروه چند سیستم حمل و نقل رو معرفی کردن اما اونها فقط برای تهران هستن. من که مشتری های شهرستان دارم از چه لجستیکی استفاده کنم؟ منظورم به غیر از پست و تیپاکس هست که مشکلات زیادی هم دارن. از طرفی هم بعضی تامین کنندگان هم شهرستان هستن و ترجیح بر اینه که از تامین کننده تحویل گرفته بشه و درب منزل مصرف کننده تحویل داده بشه

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
2100

سلام
در رابطه با dumping در ویدیو گفتید خیلی سوالات ریز و درشت در ذهنم آمد . مثلا یکیش اینه
خود من موسسه آموزشی رو میشناسم که بابت برخی خدمات آموزشیش تا 10 میلیون هم میگیره اما رقباش دارن همون خدمات رو با کیفیت و مزیت رقابتی به مشتری میدن ولی 3-4 میلیون میگیرن .
چطور میشه که اون موسسه با این شرایط سهم بازارش کم نمیشه و مجبور به دامپ کردن نمیشه ؟ مگر اسم برند اینقدر اهمیت داره که کسی به واسطه اسم برند به راحتی خدماتی رو خرید کنه که 5 -6 میلیون ارزون ترشو میتونه از جای دیگه تهیه کنه ؟

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
5524

سلام
خدا قوت
در ویدئو شما فرمودین کتابی مثل خون نحس هرجایی که فروش بره، برای شما خوبه. در صنفی که من فعالیت دارم کمی اوضاع متفاوته.
ما تولید کننده لوازم آرایشی و بهداشتی هستیم که با قیمت مشخص به نماینده های خودمون در استان ها مختلف پخش میکنیم. قیمت مصرف کننده هم مشخصه و به همه (مخصوصا خرده فروش ها) تاکید میکنیم که با همون قیمت به فروش برسه اما در این صنف، قابل کنترل نیست و تقریبا برای همه برندها این موضوع صدق میکنه. موضوع اصلی دیجیکالا هست که بعضی از seller ها برای بدست آوردن buy box دیجیکالا تا 30 یا 40 از قیمت مصوب ما کمتر میدن که این باعث بهم ریختن نتیجه حاصل از کمپین های فروش ما میشه و اغلب نمیتونیم اهداف رو بزنیم و از همه مهتر data اون دسته از مشتری هایی که از دیجیکالا خرید کردن رو از دست میدیم. از طرفی نمیخوایم خودمون مستقیما از طریق دیجیکالا بفروشیم (رقبا مستقیما وارد شدن به دیجیکالا و بعد از یک مدت کنار کشیدن به غیر از یکی دو نمونه خاص)
سوال من اینه که با این شرایط (که دیجیکالا یک مرجع قابل قبول و مطمئن برای خرید آسونه) و با اینکه در هر صورت کالای ما به فروش میرسه، چطور میشه با این شرایط مقابله یا کنار اومد؟ اون دسته از data با ارزش مشتری ها که از دست میره رو باید چی کار کرد؟

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
6835