درحقیقت، تعداد مدل‌های بازاریابی محتوایی زیاد هستند و ما در اینجا قصد داریم 3 مدل را بررسی می‌کنیم. اولین مدل بازاریابی که دربارۀ آن صحبت می‌کنیم، مدل نقشۀ سفر مشتری است.

همان‌طور که از نام این مدل پیداست قرار است که شما سفری را همراه مشتری انجام دهید و او را متمایل کنید تا کارهایی را انجام دهد که مورد پسند شما است. در نقشۀ سفر مشتری مشاهده می‌کنید که ما حداقل پنج بخش مختلف داریم، مراحلی که ازAwareness شروع می‌شود و به Loyalty (وفاداری) مشتری می‌رسد. در ابتدا، مشتری آگاه می‌شود که چه کاری قرار است انجام بدهد و در داخل این مسیر، کارهایی که ما می خواهیم را انجام می‌دهد و در نهایت آن قسمت شیرین سفر جایی است که دوباره به آنجایی که قبلاً رفتید، برمی‌گردید.

در تصویری که مشاهده می‌کنید یک مشکل وجود دارد. مشتریان تجربۀ خوبی از خرید نداشتند. مشتری فقط دنبال محصول نیست، دنبال تجربه هم هست؛ اینکه چطور قرار است محصولی را بخرد و از چه کسی آن را تهیه کند.

در تدوین نقشۀ سفر مشتری از نگاه بازاریابی محتوایی، کاری که به‌عنوان مدیر محتوا در اغاز باید انجام ‌دهید این است که خیلی شفاف هدفتان را بنویسید. برای مثال، هدف ما این است که تجربۀ طعم پنیر مرغوب را به مشتریان بچشانیم. بعد از تعیین هدف، باید یک سناریو و یک مسیر برای این داستان برنامه‌ریزی کنیم. مسیر و سناریو داخل سایت است. مثلاً مشتری از صفحۀ اولی که وارد سایت شد، لیست محصولات را می‌بیند، بعد از لیست محصولات به صفحۀ خرید می‌رود و خریدش را انجام می‌دهد. در هرکدام از این بخش‌ها باید یک سری محتوا را به مشتری عرضه کنیم. مثلاً در دکمه‌ای که برای خرید گذاشتیم می‌توانیم چیزی را اعمال کنیم. یک سری کسب‌وکارها نمی‌توانند شوخی کنند که این به لحن و برند و خیلی چیزهای دیگر بستگی دارد.

دومین قسمتی که باید تدوین کنیم و به آن بپردازیم تدوین پرسونای مخاطب است. تدوین پرسونای مخاطب را به این سؤال خلاصه می‌کنیم: کسی که می‌خواهد خرید کند، کیست و چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

سومین قسمت را محل ورود مخاطب «Touch Point» می‌گویند. مخاطب از کجا می‌آید؟ ما می‌خواهیم مخاطب را از کجا بیاوریم؟ در فضای آنلاین، مخاطب یا از موتورهای جست‌وجو می‌آید یا از لینکی که در شبکه‌های اجتماعی دریافت کرده است. برای افراد مختلف، باید سناریوهای مختلفی چیده شود و مسیری که برای هرکدام در سایت برنامه‌ریزی می‌شود، متفاوت است.

یکی از چالش‌های مهم سایت‌های آموزشی از منظر محتوایی این است که ما برای مخاطب عامی‌تر محتوا ایجاد کنیم یا برای مخاطب حرفه‌ای، چون یک مسیر بیشتر نمی‌توانیم متصور شویم، پس باید نگاه کنیم که منابع ما، توان ما و هدف ما چه چیزی را برایمان مشخص می‌کنند. همیشه این سه مورد را باید در نظر بگیریم چون درحال چیدن استراتژی هستیم، چون می‌خواهیم با کمترین منابع، بیشترین سود را به‌دست آوریم.

چهارمین گامی که برای تدوین نقشۀ سفر مشتری خواهیم داشت، تعیین وضعیت فعلی است. الان ما در چه وضعیتی هستیم؟ الان ما چقدر خرید داریم؟ الان چه اتفاقی افتاده است؟ برآورد وضعیت فعلی کسب‌وکار خودمان و وضعیت فعلی کل فضای کسب‌وکارمان. باید نقاط ضعف و نقاط قوت را پیدا کنیم که بعد از پیدا کردن آنها وضعیت مطلوب هم پیدا می‌شود. وضعیت مطلوب شاخصی است که قصد داریم به آن برسیم. در ادامه با یک مثال این مراحل را گام‌به‌گام برایتان توضیح می‌دهیم

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


سلام . برای فروشگاه هایی ک مخاطبانش میتوانند اقشارمختلف باشن پرسونا چگونه تعیین میشود؟لطفا برای مثالتون ازنوع فروشگاه اینترنتی فرش باشه

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
3469

خلاصه موضوعات ویدئو

مدل‌های بازاریابی محتوایی Content marketing models شامل موارد زیر است:
1. مدل نقشه سفر مشتری Customer journey mapping models
2. مدل قیف بازاریابی محتوایی Marketing funnel content models
3. مدل چرخ و فلک محتواییContent flywheel models

مدل نقشه سفر مشتری Customer Journey Mapping Models همانطور که از نامش مشخص است مشتری طی یک سفر فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد.
این مدل دارای 5 بخش زیر است:
1. Awareness آگاهی
2. Consideration توجه
3. Purchase خرید
4. Service خدمات
5. Loyalty وفاداری
در نقشه سفر، مشتری از مبدا یعنی مرحله آگاهی Awareness به مقصد یعنی مرحله وفاداری Loyalty می‌رسد. هدف در نقشه سفر مشتری انتقال تجربه خوب خرید و استفاده از محصول است که به وفاداری و خریدهای مجدد مشتری، منجر ‌شود. در این ویدئو نقشه سفر مشتری با چند مثال به طور کامل شرح داده شده است.

تدوین نقشه سفر مشتری Customer Journey Mapping Models ‌ طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. برخی این نقشه را طی 10 گام و برخی آن را طی 5 گام انجام می‌دهند. در اینجا تدوین نقشه سفر مشتری طی 5 گام زیر شرح داده می‌شود.
1. تعیین هدف، چیدن سناریو و مسیر
2. تدوین پرسونای مخاطب
3. تعیین محل ورود مخاطب
4. تعیین وضعیت فعلی
5. تعیین وضعیت مطلوب

تدوین پرسونای مخاطب یعنی مشخص کردن اینکه چه کسی خرید می‌کند؟ مشتری دارای چه خصوصیاتی است؟ و سایر مواردی که تعیین کننده نوع شخصیت مخاطب است. در این ویدئو این موارد توضیح داده شده است.

مخاطب از چه مسیری به فروشگاه (سایت) وارد می‌شود؟ مسیر ورود مخاطب می‌تواند لینکداینLinkedIn ، اینستاگرامInstagram ، فیس بوکFacebook ، تلگرامTelegram و مانند آن باشد. به دلیل تفاوت در نوع شخصیت و علایق کاربران در هر یک از مسیر های ذکر شده، تعیین محل ورود مخاطب بسیار اهمیت دارد. تعیین محل ورود مخاطب در ویدئو به صورت کامل شرح داده شده است.