مدل های بازاریابی محتوایی - قیف بازاریابی محتوایی

دومین و پرکاربردترین مدل بازاریابی محتوایی، قیف بازاریابی محتوایی یا قیف بازاریابی دیجیتال است.در تصویری که می‌بینید در قیف یک سری مراحل وجود دارد، مثل آگاه شدن، علاقه‌مند شدن، در نظر گرفتن، ارزیابی کردن، تصمیم خرید، خریدن، تکرار خرید، وفادارسازی مشتری و اینکه مشتری دیگران را به سوی کسب‌وکار دعوت کند. مشتریانی که وارد قیف می‌شوند به‌راحتی به پایین قیف نمی‌رسند. مثلاً ممکن است در لحظۀ خرید از سایت شما خارج شوند و از سایت دیگری خرید کنند یا از سایت شما اطلاعات بگیرند ولی نخرند. باریک شدن قیف از بالا به پایین به این خاطر است که افرادی که از بالا وارد آن می‌شوند، حتماً به پایین قیف نمی‌رسند.

در بازارهای سنتی یک سری قیف به‌صورت آفلاین ساخته شده است که ما از آنها استفاده می‌کنیم و دقیقاً مانند آن را برای یک فروشگاه اینترنتی تکرار می‌کنیم. در بازار اینترنتی یک سری قوانین داریم. یک سری ناظر وجود دارد که با توجه به کیفیت و برخورد شما سایت شما را به جلو می‌برند، درواقع این کارها را کراول‌های «Crawler» گوگل انجام می‌دهند.

در بازار سنتی مثلاً اگر 1000 نفر از جلوی مغازه شما رد شوند فرض می‌کنید که 100 نفر ممکن است بایستند و ویترین شما را تماشا کنند و از این 100 نفر ممکن است 10 نفر داخل مغازه شوند و سؤال بپرسند و از این ده نفر ممکن است که فقط یک نفر خرید کند. بنابراین از آن بالا که نگاه می‌کنید صد درصد بازدید کنندگان تبدیل شدند به یک‌صدم درصد خریداران، این نرخ تبدیل آن فروشگاه است.

حالا می‌خواهیم قیف را در فروشگاه اینترنتی و به‌صورت آنلاین درست کنیم. در ساخت قیف بازرایابی اولین کاری که می‌کنیم این است که انتهای قیف را می‌سازیم. مثلاً اگر در بازار، مغازه دایر کردید، اولین کاری که می‌کنید این است که پیشخوان و کارتخوان را داخل مغازه بگذارید و مسیری که مشتری وارد می‌شود، جنس را برمی‌دارد و هزینه پرداخت می‌کند را بسازید که این قسمت مربوط بهUI/UX و برنامه‌نویسی می‌شود. بعد که مغازه یا همان سایت درست شد و مشخص شد که بازدیدکنندگان سایت چگونه می‌توانند به صفحۀ خرید برسند، به‌سراغ محتوا می‌رویم. محتوا ویترین مغازه است. در ویترین، جنس‌ها و محتواهای خوب و باکیفیت را می‌گذاریم و برای هر محصول توضیح درست و مناسبی می‌نویسیم. البته تا اینجا هنوز به گوگل اعلام نکرده‌ایم که سایت ما این است. بعد از اینکه ویترین کامل شد و همۀ موارد بررسی شد به سراغ سئو «on page و off page» می‌رویم و تبلیغ می‌کنیم. بعد از انجام این کارها، وقت آن رسیده تا مشتری بیاید. در این مرحله، کسی که داخل مغازه یا سایت می‌شود را باید جذب ‌کنید. در ادامه، قسمتی از UX داخلی و بعد فرآیندهای فروش و پشتیبانی، فرآیندهای لجستیک، فرآیندهای ارسال و تبدیل کردن به مشتری را انجام می‌دهیم.

بنابراین اگر می‌خواهیم قیف بازاریابی را روی یک فروشگاه اینترنتی بسازیم، ابتدا باید انتهای قیف را آماده کنیم و تمام کارهایی که انتهای قیف انجام می‌شود را مرحله‌به‌مرحله درست کنیم. در ادامه باید هرکدام از مراحل را تست ‌کنیم که مشکلی وجود نداشته باشد، چون پایین قیف اگر مشکل داشته باشد، از بالا هرچه ورودی داشته باشیم برگشت می‌خورد. بنابراین در پایین قیف همیشه باید مسیر باز باشد.

اکنون که پایین قیف را چیدیم باید به‌سراغ محتوا برویم. اینجا زمانی است که محتوا را در سایتتان بارگذاری می‌کنید و بعد تبلیغات انجام می‌دهید. پس به‌عنوان استراتژیست محتوا یادتان باشد که ابتدا پایین قیف را آماده کنید و بعد از آن بالای قیف را.

پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان دوره


سلام
در رابطه با مدل قیف بازاریابی سوالی داشتم ، آقای مشیرفر گفتند که اول کار باید به پایین قیف توجه کنیم صحبتشونم درسته ولی سوال اینجاست که ما معمولا وقتی خودمون فاندر یک استارت اپ یا سایت هستیم برامون همه چیز روشنه یعنی میدونیم محصولمون چیه میدونیم به چه درد میخوره میدونم چطور باید در سایت ثبت نام کرد میدونیم چطور باید خرید کرد .
حالا برای اینکه متوجه بشیم که پایین قیف رو درست طراحی کردیم باید حتما تست کنیم و از افرادی در این زمینه کمک بگیریم یا روش های ارزیابی هم وجود داره ( مثل چک لیست های خاصی ) که بشه بدون تست گرفتن تا حد زیادی پایین قیف رو درست کنیم ؟

به این سوال پاسخ داده شده است ولی برای مشاهده پاسخ این پرسش،باید عضو دوره باشید و بسته شامل این جلسه را تهیه کرده باشید. پاسخ‌ها به صورت فایل صوتی، ویدئویی یا متنی هستند و اهمیت پرسش و پاسخ‌ها در بسیاری از موارد حتی از ویدئوهای آموزشی دوره هم بیشتر است! در واقع، مهمترین ویژگی دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال، همین پرسش و پاسخ‌ها است که با عضویت و تهیه بسته‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.
6934

خلاصه موضوعات ویدئو

پر کاربردترین مدل بازاریابی محتوایی، قیف بازاریابی محتوایی Marketing funnel content models است. مدل قیف بازاریابی محتوایی Marketing funnel content models شامل موارد زیر است:
1. آگاهی Awareness
2. علاقه Interest
3. توجه Consideration
4. ارزیابی Evaluation
5. تصمیم گیری Decision
6. خرید Purchase
7. گزارش Report
8. وفاداری Loyalty
9. طرفداری Advocacy
الزامی وجود ندارد که مشتری هر یک از مراحل بالا را به ترتیب طی کند. امکان دارد مشتری پس از چند مرحله مجدد به مراحل بالا برگردد و یا از برخی مراحل بیش از یکبار عبور کند. همچینین امکان دارد در این مسیر مشتری از برخی مراحل عبور نکند. اما مسیر کلی حرکت مشتری در قیف بازاریابی، شروع از مرحله آگاهی Awareness و پایان در مرحله طرفداری Advocacy است.
به این نکته توجه داشته باشید که ساختن یک قیف بازاریابی از انتهای آن آغاز می‌شود. در این ویدئو مدل قیف بازاریابی محتوایی با چند مثال به طور کامل شرح داده شده است.