با عضویت در دوره آنلاین بازاریابی دیجیتال می‌توانید تمام ویدئوهای دوره را مشاهده کنید.


خلاصه موضوعات ویدئو

فضای دیجیتال آنقدر عمر ندارد که بتوان یک تعریف معتبر یا قابل اطمینان داشته باشد. تنها می‌توان تعریف بازاریابی را از منابع مختلف بررسی کرد. هرچند، می‌توان طبق یک تعریف، استفادۀ هوشمندانه از ابزارهای موجود و در دسترس در فضای دیجیتال برای رسیدن به اهداف بازاریابی را، بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین نامید.

تعریف بازاریابی دیجیتال از نظر هاب اسپات، ویکی‌پدیا، نیل پاتل، دیجیتال مارکتر دات کام، دیسراپتیل ادورتایزینگ و تعریف عادل طالبی، تعاریف مختلفی هستند که در این ویدئو مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

نه. البته می‌توان مثال‌های نقضی را مطرح کرد اما، کار ما در بازاریابی دیجیتال، تلاش برای رسیدن به اهداف بازاریابی برای محصولات یا خدمت‌های ارزشمند برای مشتریان است.

بازاریابی عصبی، بازاریابی چریکی، بازاریابی شفاهی، بازاریابی خدمات، بازاریابی شرکتی و ده‌ها حوزۀ مختلف دیگر.

شاید یکی از تعریف‌های ممکن این باشد: انتخاب ابزارهای موجود و در دسترس برای کسب و کار و استفاده خلاقانه و با برنامه از آنها برای رسیدن به اهداف بازاریابی

همان‌طور که در بازاریابی چریکی، باید با ابزارها آشنا باشیم و در زمان مناسب، طبق برنامه، با استفادۀ هوشمندانه و خلاقانه از ابزارهای در دسترس تلاش کنیم به اهداف برسیم، در بازاریابی دیجیتال هم تلاش می‌کنیم پس از آشنایی با ابزارهای موجود در فضای دیجیتال و شناخت روش‌های درست استفاده از آنها و سنجه‌های بررسی اثربخشی هر کدام از آنها، مجموعه‌ای مناسب از ابزارهای موثر و مناسب را انتخاب کنیم.

ابزارهای متعلق به ما، ابزارهای تحت کنترل ما، ابزارهای تحت تاثیر ما، ابزارهای دور از دسترس و ابزارهای دشمن

نمونه‌هایی از این دسته ابزارهای بازاریابی دیجیتال مانند وب سایت، فروشگاه اینترنتی، سامانه پیامک، سامانه ایمیل، سامانه فکس اینترنتی

یعنی ابزاری که ما کنترل کاملی روی محتوای آن داریم. ما تصمیم می‌گیریم چه محتوایی را، در چه زمانی، به چه مخاطبانی، به چه شکلی نشان بدهیم. بالاترین میزان کنترل روی محتوا و انتشار آن، در ابزارهای متعلق به ما در فضای دیجیتال وجود دارد.

وبلاگ، پلت‌فرم‌ها، مارکت‌پلیس‌ها و فروشگاه‌سازها، کانال آپارات، صفحه اینستاگرام، تبلیغات اینترنتی و ...

من محتوا را تعیین می‌کنم، آن را منتشر می‌کنم، اما اختیار و کنترل نحوه و محل انتشار آن را ندارم. مثلاً ویدئویی که در آپارات منتشر می‌کنیم، آپارات تعیین می‌کند این ویدئو را چه کسانی و در چه صفحاتی ببینند، در کنار آن چه محتوای دیگری نمایش داده شود یا مانند آن. ضمن اینکه اجازۀ حذف یا تغییر آن را هم طبق قوانین و شرایط خودشان دارند.

ابزارهای متعلق به ما و ابزارهای تحت کنترل دیگران که ما امکان اثرگذاری روی آن را داریم.

ابزارهایی که ما از آنها اطلاع نداریم یا «دشمن» (با تعریفی که از آن بعدا ارائه خواهد شد و با تعریف ذهنی شما از دشمن کاملاً فاصله دارد) از آنها استفاده می‌کند.